authselect 1.2.2 - en to fi translation catalogue (344 entries)

en: 
    Some unexpected changes to the configuration were detected.
    Use --force parameter if you want to overwrite these changes.
fi: 
    Joitakin odottamattomia muutoksia kokoonpanoon havaittiin.
    Käytä parametria --force, jos haluat korvata nämä muutokset.

en:  None
fi:  Ei mitään

en:  does not exist.
fi:  ei ole olemassa.

en: %-*s (created at %s)
fi: %-*s (luotu %s:ssa)

en: %s update failed: %d
fi: %s päivitys epäonnistui: %d

en: %s was not found. Please, install realmd.
fi: %s ei löytynyt. Ole hyvä ja asenna realmd.

en: <0=Lock|1=Ignore>
fi: <0=Lukitse|1=Ohita>

en: <Administrator>
fi: <Ylläpitäjä>

en: <dn>
fi: <toimialueen nimi>

en: <domain>
fi: <toimialue>

en: <lowest-highest>
fi: <matalin–korkein>

en: <module>
fi: <moduuli>

en: <name>
fi: <nimi>

en: <number>
fi: <luku>

en: <options>
fi: <vaihtoehdot>

en: <realm>
fi: <alue>

en: <server>
fi: <palvelin>

en: <servers>
fi: <palvelin>

en: <user|server|domain|ads>
fi: <käyttäjä|palvelin|toimialue|mainokset>

en: <workgroup>
fi: <työryhmä>

en: At least one option is required!
fi: Vähintään yksi vaihtoehto vaaditaan!

en: Authselect command '%s' can only be run as root!
fi: Authselect-komento '%s' voidaan suorittaa vain root-käyttäjänä!

en: Available commands:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: Backup [%s] contains authselect configuration
fi: Varmuuskopio [%s] sisältää authselect-määritykset

en: Backup [%s] contains non-authselect configuration
fi: Varmuuskopio [%s] sisältää ei-authselect-määritykset

en: Backup commands:
fi: Varmuuskopio komennot:

en: Backup stored at %s
fi: Varmuuskopio tallennettu osoitteeseen %s

en: Backup system files before activating profile
fi: Varmuuskopioi järjestelmätiedostot ennen profiilin aktivointia

en: Backup system files before activating profile (generate unique name)
fi: Varmuuskopioi järjestelmätiedostot ennen profiilin aktivointia (luo yksilöllinen nimi)

en: Backup was successfully created at [%s]
fi: Varmuuskopiointi luotiin onnistuneesti osoitteeseen [%s]

en: Base new profile on a default profile even if vendor profile with the same name exists
fi: Perusta uusi profiili oletusprofiiliin, vaikka samanniminen toimittajaprofiili olisi olemassa

en: Bug: commands can't be NULL!
fi: Virhe: komennot eivät voi olla NULL!

en: Changes were successfully applied.
fi: Muutokset otettiin käyttöön.

en: Check if the current configuration is valid
fi: Tarkista, onko nykyinen kokoonpano kelvollinen

en: Checking if all required directories are writable.
fi: Tarkistetaan, ovatko kaikki vaaditut hakemistot kirjoitettavissa.

en: Command [%s] failed with %d, stderr:
fi: Komento [%s] epäonnistui %d:lla, stderr:

en: Command options:
fi: Komentovaihtoehdot:

en: Common options:
fi: Yleisasetukset:

en: Common options:
fi: Yleisasetukset:

en: Comparing content against [%s]
fi: Sisällön vertaaminen [%s]:iin

en: Comparing content against current profile
fi: Sisällön vertaaminen nykyiseen profiiliin

en: Copying [%s] to [%s/%s]
fi: Kopioidaan [%s] kohteeseen [%s/%s]

en: Create new authselect profile
fi: Luo uusi authselect-profiili

en: Create new profile as a vendor profile instead of a custom profile
fi: Luo uusi profiili toimittajaprofiiliksi mukautetun profiilin sijaan

en: Creating empty profile at [%s]
fi: Luodaan tyhjää profiilia [%s]

en: Creating new profile from "%s" at [%s]
fi: Luodaan uutta profiilia kohteesta "%s" osoitteessa [%s]

en: Creating path [%s]
fi: Luodaan polkua [%s]

en: Creating symbolic link [%s] to [%s]
fi: Luodaan symbolinen linkki [%s] kohteeseen [%s]

en: Creating temporary directory at [%s]
fi: Luodaan väliaikainen hakemisto osoitteeseen [%s]

en: Current configuration is not valid. It was probably modified outside authselect.
fi: Nykyinen kokoonpano ei kelpaa. Sitä on luultavasti muokattu authselectin ulkopuolella.

en: Current configuration is valid.
fi: Nykyinen kokoonpano kelpaa.

en: Dconf is not installed on your system
fi: Dconf ei ole asennettu järjestelmääsi

en: Default profile can not be created
fi: Oletusprofiilia ei voi luoda

en: Directory [%s] does not exist, please create it!
fi: Hakemistoa [%s] ei ole olemassa, luo se!

en: Directory [%s] is missing!
fi: Hakemisto [%s] puuttuu!

en: Disable feature in currently selected profile
fi: Poista ominaisuus käytöstä nykyisessä valitussa profiilissa

en: Do not backup system files when --force is set
fi: Älä varmuuskopioi järjestelmätiedostoja, kun --force on asetettu

en: Do not print profile requirements
fi: Älä tulosta profiilivaatimuksia

en: Enable feature in currently selected profile
fi: Ota ominaisuus käyttöön nykyisessä valitussa profiilissa

en: Enabled features:
fi: Käytössä olevat ominaisuudet:

en: Enforce changes
fi: Pane muutokset voimaan

en: Enforcing activation!
fi: Pakotetaan aktivointi!

en: Error while trying to access file [%s] [%d]: %s
fi: Virhe yritettäessä käyttää tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Error: Both --enablewinbind and --enablewinbindauth must be set.
fi: Virhe: Sekä '--enablewinbind' että '--enablewinbindauth' on oltava asetettuna.

en: Error: Please, provide --updateall option.
fi: Virhe: Ole hyvä ja anna '--updateall'.

en: Error: option --%s is no longer supported and we cannot continue if it is set.
fi: Virhe: vaihtoehtoa -'-%s' ei enää tueta, emmekä voi jatkaa, jos se on asetettu.

en: Executing: %s
fi: Suoritetaan: %s

en: Feature to disable.
fi: Käytöstä poistettava ominaisuus.

en: Feature to enable.
fi: Käyttöön otettava ominaisuus.

en: File %s:
    %s
fi: Tiedosto %s: 
    %s

en: File %s: Empty
fi: Tiedosto %s: Tyhjä

en: File [%s] does not exist
fi: Tiedostoa [%s] ei ole olemassa

en: File [%s] exists but it needs to be overwritten!
fi: Tiedosto [%s] on olemassa, mutta se on korvattava!

en: File [%s] is bigger than %uKiB!
fi: Tiedosto [%s] on suurempi kuin %uKiB!

en: File [%s] is still present
fi: Tiedosto [%s] on edelleen olemassa

en: File [%s] should exist but is missing. It is not safe to delete [%s]. Aborting.
fi: Tiedoston [%s] pitäisi olla olemassa, mutta se puuttuu. Ei ole turvallista poistaa [%s]. Keskeytetään.

en: File [%s] was modified outside authselect!
fi: Tiedostoa [%s] on muokattu authselectin ulkopuolella!

en: File that needs to be overwritten was found
fi: Korvaamista tarvitseva tiedosto löytyi

en: Found default selinux context for [%s]: %s
fi: Löytyi oletus selinux-konteksti kohteelle [%s]: %s

en: Found profile [%s]
fi: Löytyi profiili [%s]

en: Found selinux context for [%s]: %s
fi: Löytyi selinux-konteksti kohteelle [%s]: %s

en: Get identifier of currently selected profile
fi: Hanki tällä hetkellä valitun profiilin tunniste

en: Help options:
fi: Ohjevalitsimet:

en: ID of a profile that should be used as a base for the new profile
fi: Profiilin tunnus, jota tulisi käyttää uuden profiilin perustana

en: IMPORTANT: authconfig is replaced by authselect, please update your scripts.
fi: TÄRKEÄÄ: authconfig korvataan authselectillä, ole hyvä ja päivitä komentosarjasi.

en: Internal error: filepath cannot be NULL!
fi: Sisäinen virhe: tiedostopolku ei voi olla NULL!

en: Internal error: stat cannot be NULL!
fi: Sisäinen virhe: stat ei voi olla NULL!

en: Invalid operator!
fi: Virheellinen operaattori!

en: Invalid option %s: %s
fi: Virheellinen vaihtoehto %s: %s

en: Kerberos 5 for authenticate with winbind
fi: Kerberos 5 todennusta varten winbindillä

en: Kerberos authentication by default
fi: Kerberos-todennus oletuksena

en: LDAP for authentication by default
fi: LDAP todennusta varten oletuksena

en: LDAP for user information by default
fi: LDAP käyttäjätiedoille oletuksena

en: Link [%s] does not point to [%s]
fi: Linkki [%s] ei osoita kohteeseen [%s]

en: Link [%s] points to [%s]
fi: Linkki [%s] osoittaa kohteeseen [%s]

en: List available backups
fi: Listaa saattavilla olevat varmuuskopiot

en: List available profile features
fi: Luettele saattavilla olevat profiiliominaisuudet

en: List available profiles
fi: Luettele saattavilla olevat profiilit

en: Locations array is NULL
fi: Locations-taulukko on NULL

en: Looking up profile [%s]
fi: Etsitään profiilia [%s]

en: Missing option: %s
fi: Puuttuva vaihtoehto: %s

en: NAME
fi: NIMI

en: NIS for user information by default
fi: NIS oletuksena käyttäjätiedoille

en: Name can not be empty
fi: Nimi ei voi olla tyhjä

en: Name of the backup to remove.
fi: Poistettavan varmuuskopion nimi.

en: Name of the backup to restore from.
fi: Varmuuskopion nimi, josta palautetaan.

en: New profile name.
fi: Uusi profiilinimi.

en: New profile was created at %s
fi: Uusi profiili luotiin %s:een

en: No existing configuration detected.
fi: Olemassa olevaa kokoonpanoa ei havaittu.

en: Omitting [%s] since it does not exist in base profile
fi: [%s] jätetään pois, koska sitä ei ole perusprofiilissa

en: Only one free argument is expected!
fi: Vain yksi vapaa argumentti halutaan!

en: Out of memory!
fi: Muisti loppui!

en: Print backup names without any formatting and additional information
fi: Tulosta varmuuskopioitujen nimet ilman muotoiluja ja lisätietoja

en: Print changes that would be otherwise written
fi: Tulosta muutokset, jotka muutoin kirjoitetaan

en: Print command parameters instead of formatted output
fi: Tulosta komentoparametrit muotoillun tulosteen sijaan

en: Print content of all files
fi: Tulosta kaikkien tiedostojen sisältö

en: Print dconf database content
fi: Tulosta dconf-tietokannan sisältö

en: Print dconf lock content
fi: Tulosta dconfin lukituksen sisältö

en: Print error messages
fi: Tulosta virheilmoitukset

en: Print fingerprint-auth content
fi: Tulosta sormenjälkitunnistuksen sisältöä

en: Print nsswitch.conf content
fi: Tulosta nsswitch.conf-sisältö

en: Print password-auth content
fi: Tulosta salasanatodennuksen sisältö

en: Print postlogin content
fi: Tulosta sisäänkirjautumisen jälkeinen sisältö

en: Print profile requirements
fi: Tulosta profiilivaatimukset

en: Print smartcard-auth content
fi: Tulosta älykorttitodennuksen sisältöä

en: Print system-auth content
fi: Tulosta järjestelmätodennussisältö

en: Print trace messages
fi: Tulosta jäljitysviestit

en: Print warning messages
fi: Tulosta varoitusviestit

en: Profile "%s" already exist at [%s]
fi: Profiili "%s" on jo olemassa osoitteessa [%s]

en: Profile "%s" was selected.
fi: Profiili "%s" valittiin.

en: Profile ID: %s
fi: Profiilin tunnus: %s

en: Profile [%s] does not contain a name in [%s]!
fi: Profiili [%s] ei sisällä nimeä osassa [%s]!

en: Profile [%s] found at [%s]
fi: Profiili [%s] löydetty paikasta [%s]

en: Profile [%s] is a custom profile
fi: Profiili [%s] on mukautettu profiili

en: Profile [%s] is a default profile
fi: Profiili [%s] on oletusprofiili

en: Profile [%s] is a vendor profile
fi: Profiili [%s] on toimittajaprofiili

en: Profile [%s] was not found
fi: Profiilia [%s] ei löytynyt

en: Profile feature [%s] is no longer supported, removing it...
fi: Profiiliominaisuutta [%s] ei enää tueta, poistetaan se ...

en: Profile identifier.
fi: Profiilin tunniste.

en: Reading file [%s/%s]
fi: Luetaan tiedostoa [%s/%s]

en: Reading profile directory [%s]
fi: Lukee profiilihakemistoa [%s]

en: Refusing to activate profile unless this file is removed or overwrite is requested.
fi: Kieltäydytään aktivoimasta profiilia, ellei tätä tiedostoa poisteta tai sen korvausta pyydetä.

en: Refusing to activate profile unless those changes are removed or overwrite is requested.
fi: Kieltäydytään aktivoimasta profiilia, ellei kyseisiä muutoksia poisteta tai korvaamista pyydetä.

en: Regenerate configuration for currently selected command
fi: Luo uudelleen tällä hetkellä valitun komennon asetukset

en: Remove backup
fi: Poista varmuuskopio

en: Removing [%s]
fi: Poistetaan [%s]

en: Removing backup [%s]
fi: Poistetaan varmuuskopio [%s]

en: Removing directory [%s]
fi: Poistetaan kansiota [%s]

en: Removing file [%s/%s]
fi: Poistetaan tiedosto [%s/%s]

en: Removing file: %s
fi: Poistetaan tiedosto: %s

en: Renaming [%s] to [%s]
fi: Nimetään [%s] uudelleen nimeksi [%s]

en: Restore from backup
fi: Palauta varmuuskopiosta

en: Restoring configuration from backup [%s]
fi: Palautetaan määritystä varmuuskopiosta [%s]

en: Running authconfig compatibility tool.
fi: Suoritetaan authconfig-yhteensopivuustyökalu.

en: SSSD for authentication by default with manually managed configuration
fi: SSSD todennusta varten oletuksena manuaalisesti hallitulla kokoonpanolla

en: SSSD for user information by default with manually managed configuration
fi: SSSD käyttäjätiedoille oletuksena manuaalisesti hallitulla kokoonpanolla

en: See Fedora 28 Change Page: https://fedoraproject.org/wiki/Changes/AuthselectAsDefault
fi: Katso Fedora 28:n muutossivu: https://fedoraproject.org/wiki/Changes/AuthselectAsDefault

en: See man authselect-migration(7) to help you with migration to authselect
fi: Katso 'man authselect-migration 7', joka auttaa sinua siirtymään authselectiin

en: Select profile
fi: Valitse profiili

en: Service %s was not found. Please install the service.
fi: Palvelua %s ei löytynyt. Ole hyvä ja asenna palvelu.

en: Show brief usage message for a command
fi: Näytä komennon lyhyt käyttöohje

en: Show profile information
fi: Näytä profiilitiedot

en: Show this for a command
fi: Näytä tämä komentoa varten

en: Skipping [%s] because it is not an authselect file
fi: Ohitetaan [%s], koska se ei ole authselect-tiedosto

en: Some directories are not accessible by authselect!
fi: Jotkin hakemistot eivät ole käytettävissä authselectillä!

en: Some unexpected changes to the configuration were detected. Use 'select' command instead.
fi: Joitakin odottamattomia muutoksia kokoonpanoon havaittiin. Käytä sen sijaan komentoa 'select'.

en: Symbolic link [%s] to [%s] still exists!
fi: Symbolinen linkki [%s] kohteeseen [%s] on edelleen olemassa!

en: Symbolic links were successfully removed
fi: Symboliset linkit poistettiin

en: Symlink dconf files from the base profile instead of copying them
fi: Sym-linkitä dconf -tiedostot perusprofiilista kopioimisen sijaan

en: Symlink meta files from the base profile instead of copying them
fi: Sym-linkitä metatiedostot perusprofiilista kopioimisen sijaan

en: Symlink nsswitch files from the base profile instead of copying them
fi: Sym-linkitä nsswitch -tiedostot perusprofiilista kopioimisen sijaan

en: Symlink pam files from the base profile instead of copying them
fi: Sym-linkitä pam-tiedostot perusprofiilista kopioimisen sijaan

en: Symlink specific file (can be set multiple times)
fi: Sym-linkitä tietty tiedosto (voidaan asettaa useita kertoja)

en: System was not configured with authselect.
fi: Järjestelmää ei ole määritetty authselectillä.

en: Temporary file is named [%s]
fi: Väliaikainen tiedosto on nimeltään [%s]

en: The following nsswitch maps are overwritten by the profile:
fi: Profiili korvaa seuraavat nsswitch-kartat:

en: The purpose of this tool is to enable authentication against chosen services with authselect and minimum configuration. It does not provide all capabilities of authconfig.
fi: Tämän työkalun tarkoituksena on mahdollistaa todennus valittuja palveluita vastaan authselect- ja vähimmäiskokoonpanolla. Se ei tarjoa kaikkia authconfigin ominaisuuksia.

en: There is no filename in [%s]
fi: Kohteessa ei ole tiedostonimeä [%s]

en: These options are no longer supported and have no effect
fi: Näitä vaihtoehtoja ei enää tueta, eikä niillä ole vaikutusta

en: These options have a compatibility layer
fi: Näillä vaihtoehdoilla on yhteensopivuuskerros

en: Trying to activate profile [%s]
fi: Yritetään aktivoida profiili [%s]

en: Trying to backup authselect configuration to [%s]
fi: Yritetään varmuuskopioida automaattisen valinnan kokoonpano kohteeseen [%s]

en: Trying to backup system configuration to [%s]
fi: Yritetään varmuuskopioida järjestelmän kokoonpano kohteeseen [%s]

en: Trying to uninstall authselect configuration
fi: Yritetään poistaa authselect-kokoonpano

en: Unable to access [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty pääsemään [%s] [%d]: %s

en: Unable to access directory [%s] in [WX] mode!
fi: Ei voida käyttää hakemistoa [%s] [WX]-tilassa!

en: Unable to activate profile [%d]: %s
fi: Profiilin aktivointi epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to activate profile [%s] [%d]: %s
fi: Profiilin aktivointi epäonnistui [%s] [%d]: %s

en: Unable to apply changes [%d]: %s
fi: Muutoksia [%d] ei voi ottaa käyttöön: %s

en: Unable to backup current configuration [%d]: %s
fi: Nykyistä kokoonpanoa ei voi varmuuskopioida [%d]: %s

en: Unable to backup current configuration!
fi: Nykyistä kokoonpanoa ei voi varmuuskopioida!

en: Unable to check configuration [%d]: %s
fi: Kokoonpanoa ei voi tarkistaa [%d]: %s

en: Unable to check file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty tarkistamaan tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to check file mode of [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty tarkistamaan tiedoston tilaa [%s] [%d]: %s

en: Unable to check presence of [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty tarkistamaan onko olemassa kohdetta [%s] [%d]: %s

en: Unable to chmod file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty ajamaan chmod tiedostolle [%s] [%d]: %s

en: Unable to chown file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty ajamaan chmod tiedostolle [%s] [%d]: %s

en: Unable to compile regular expression: regex error %d
fi: Säännöllisen lausekkeen kääntäminen epäonnistui: regex-virhe %d

en: Unable to copy [%s] to [%s/%s] [%d]: %s
fi: Ei voi kopioida [%s] kohteeseen [%s/%s] [%d]:%s

en: Unable to copy files [%d]: %s
fi: Tiedostojen kopioiminen epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to create [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty luomaan [%s] [%d]: %s

en: Unable to create array (out of memory)
fi: Ei voida luoda taulukkoa (muisti lopussa)

en: Unable to create backup [%d]: %s
fi: Varmuuskopion luominen epäonnistui [ %d]: %s

en: Unable to create backup directory [%s/%s] [%d]: %s
fi: Varmuuskopiohakemistoa ei voi luoda [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to create backup directory [%s] [%d]: %s
fi: Varmuuskopiohakemistoa ei voi luoda [%s] [%d]: %s

en: Unable to create empty profile [%d]: %s
fi: Tyhjän profiilin luonti epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to create file name: out of memory
fi: Tiedostonimeä ei voi luoda: muisti loppu

en: Unable to create message!
fi: Viestiä ei voi luoda!

en: Unable to create new profile [%d]: %s
fi: Uuden profiilin luonti epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to create path [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty luomaan polkua [%s] [%d]: %s

en: Unable to create profile [%d]: %s
fi: Profiilin luonti epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to create profile path: out of memory
fi: Profiilipolkua ei voi luoda: muisti loppu

en: Unable to create selabel context [%d]: %s
fi: Selabel-kontekstia [%d] ei voida luoda: %s

en: Unable to create symbolic link [%s] [%d]: %s
fi: Symbolisia linkkejä ei voi luoda [%s] [%d]: %s

en: Unable to create symbolic link [%s] to [%s] [%d]: %s
fi: Symbolisia linkkejä ei voi luoda [%s] kohteeseen [%s] [%d]: %s

en: Unable to create symbolic links [%d]: %s
fi: Symbolisia linkkejä ei voi luoda [ %d]: %s

en: Unable to create temporary file for [%s] [%d]: %s
fi: Ei voida luoda väliaikaista tiedostoa kohteelle [%s] [%d]: %s

en: Unable to delete directory [%s] [%d]: %s
fi: Hakemiston [%s] poistaminen epäonnistui [%d]:%s

en: Unable to disable feature [%d]: %s
fi: Ominaisuutta [%d] ei voi poistaa käytöstä: %s

en: Unable to enable feature [%d]: %s
fi: Ominaisuutta [%d] ei voi ottaa käyttöön: %s

en: Unable to find new match: regex error %d
fi: Uutta vastaavuutta ei löydy: regex-virhe %d

en: Unable to find nsswitch maps [%d]: %s
fi: Nsswitch-karttoja ei löydy [%d]: %s

en: Unable to find profile [%s] [%d]: %s
fi: Ei löydy profiilia [%s] [%d]: %s

en: Unable to generate files [%d]: %s
fi: Ei voida luoda tiedostoja [%d]: %s

en: Unable to generate nsswitch.conf
fi: Tiedostoa nsswitch.conf ei voi luoda

en: Unable to generate nsswitch.conf [%d]: %s
fi: Tiedostoa nsswitch.conf ei voi luoda [%d]: %s

en: Unable to generate template [%d]: %s
fi: Mallia [%d] ei voida luoda: %s

en: Unable to get basename of [%s]
fi: Ei voida saada kantanimeä kohteelle [%s]

en: Unable to get current configuration [%d]: %s
fi: Nykyistä kokoonpanoa ei voi hakea [%d]: %s

en: Unable to get current fscreate selinux context!
fi: Nykyistä fscreate selinux -kontekstia ei voi hakea!

en: Unable to get current time!
fi: Nykyistä aikaa ei voi saada!

en: Unable to get default selinux context for [%s] [%d]: %s!
fi: Oletus selinux-kontekstia ei voida hakea kohteelle [%s] [%d]: %s!

en: Unable to get generated content [%d]: %s
fi: Luotua sisältöä [%d] ei saada: %s

en: Unable to get parent directory of [%s] [%d]: %s
fi: Ei voida hakea ylähakemistoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to get path to %s parent directory!
fi: Ei saada polkua %s-emohakemistoon!

en: Unable to get profile features [%d]: %s
fi: Profiiliominaisuuksia [%d] ei saada: %s

en: Unable to get profile information [%d]: %s
fi: Profiilitietoja ei saada [%d]: %s

en: Unable to get profile list!
fi: Profiililuetteloa ei voi saada!

en: Unable to list available backups!
fi: Ei voida luetella saatavilla olevia varmuuskopioita!

en: Unable to list directory [%s] [%d]: %s
fi: Hakemistoa [%s] [%d]:%s ei voi luetella

en: Unable to list profiles [%d]: %s
fi: Profiilien listaus epäonnistui [%d]: %s

en: Unable to load profile [%s] [%d]: %s
fi: Profiilin lataus epäonnistui [%s] [%d]: %s

en: Unable to lookup selinux context [%d]: %s
fi: Selinux-kontekstia [%d] ei voi etsiä: %s

en: Unable to make path [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty luomaan polkua [%s] [%d]: %s

en: Unable to obtain feature list (out of memory)
fi: Ominaisuusluetteloa ei saada (muisti loppu)

en: Unable to obtain nsswitch maps!
fi: Nsswitch-karttoja ei voi saada!

en: Unable to obtain selinux context for [%s] [%d]: %s
fi: Selinux-kontekstia ei voida hakea kohteelle [%s] [%d]: %s

en: Unable to obtain supported features
fi: Tuettuja ominaisuuksia ei voi hakea

en: Unable to open directory [%s] [%d]: %s
fi: Hakemistoa [%s] [%d]:%s ei voi avata

en: Unable to open file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty avaamaan tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to overwrite file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty ylikirjoittamaan tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to parse command arguments
fi: Komennon argumentteja ei voi jäsentää

en: Unable to process match [%d]: %s
fi: Löytöä [%d] ei voida käsitellä: %s

en: Unable to process operator [%d]: %s
fi: Ei voida käsitellä operaattoria [%d]: %s

en: Unable to read [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty lukemaan [%s] [%d]: %s

en: Unable to read base profile [%s] [%d]: %s
fi: Perusprofiilin luku epäonnistui [%s] [%d]: %s

en: Unable to read file [%s/%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty lukemaan tiedostoa [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to read file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty lukemaan tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to read link destination [%s] [%d]: %s
fi: Ei voida lukea linkin kohdetta [%s] [%d]: %s

en: Unable to read profile requirements!
fi: Profiilivaatimuksia ei voi lukea!

en: Unable to remove backup [%s] [%d]: %s
fi: Varmuuskopiota [%s] [%d] ei voida poistaa: %s

en: Unable to remove symlinks [%d]: %s
fi: Symbolilinkkejä ei voi poistaa [%d]: %s

en: Unable to rename [%s] to [%s] [%d]: %s
fi: Ei voida nimetä [%s] uudelleen nimeksi [%s] [%d]: %s

en: Unable to resolve symbolic links names
fi: Symbolisten linkkien nimiä ei voida ratkaista

en: Unable to restore [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty palauttamaan [%s] [%d]: %s

en: Unable to restore backup [%s] [%d]: %s
fi: Varmuuskopiota [%s] [%d] ei voida palauttaa: %s

en: Unable to restore fscreate selinux context!
fi: Nykyistä fscreate selinux -kontekstia ei voi palauttaa!

en: Unable to search string: regex error %d
fi: Ei voida etsiä merkkijonoa: regex-virhe %d

en: Unable to set fscreate selinux context!
fi: Nykyistä fscreate selinux -kontekstia ei voi asettaa!

en: Unable to stat [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty saamaan tilaa [%s] [%d]: %s

en: Unable to stat directory [%d]: %s
fi: Hakemiston [%d] statuksen saanti epäonnistui: %s

en: Unable to test current configuration [%d]: %s
fi: Nykyistä kokoonpanoa ei voi testata [%d]: %s

en: Unable to uninstall authselect configuration [%d]: %s
fi: Authselect-kokoonpanon [%d] asennusta ei voi poistaa: %s

en: Unable to update dconf database [%d]: %s
fi: Ei voi päivittää dconf -tietokantaa [ %d]: %s

en: Unable to validate file [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty vahvistamaan tiedostoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to validate link [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty vahvistamaan linkkiä [%s] [%d]: %s

en: Unable to write configuration [%d]: %s
fi: Kokoonpanoa ei voi kirjoittaa [%d]: %s

en: Unable to write data [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty kirjoittamaan tietoa [%s] [%d]: %s

en: Unable to write generated system files [%d]: %s
fi: Luotuja järjestelmätiedostoja [%d] ei voi kirjoittaa: %s

en: Unable to write temporary file [%s] [%d]: %s
fi: Väliaikaista tiedostoa [%s] [%d] ei voi kirjoittaa: %s

en: Unable to write to [%s] [%d]: %s
fi: Ei pysty kirjoittamaan kohteeseen [%s] [%d]: %s

en: Unexpected changes to the configuration were detected.
fi: Odottamattomia muutoksia kokoonpanoon havaittiin.

en: Unexpected parameter: %s
fi: Odottamaton parametri: %s

en: Uninstall authselect configuration
fi: Poista authselect-kokoonpanon asennus

en: Unknown file name [%s]
fi: Tuntematon tiedostonimi [%s]

en: Unknown profile feature [%s]
fi: Tuntematon profiilitoiminto [%s]

en: Unknown profile feature [%s], did you mean [%s]?
fi: Tuntematon profiilitoiminto [%s], tarkoititko [%s]?

en: Usage:
    %s COMMAND COMMAND-ARGS
fi: Käyttö:
    %s COMMAND COMMAND-ARGS

en: Validating file [%s]
fi: Vahvistetaan tiedostoa [%s]

en: Validating link [%s]
fi: Vahvistetaan linkkiä [%s]

en: Value AUTHSELECT_PROFILE_ANY is invalid in this context
fi: Arvo AUTHSELECT_PROFILE_ANY on virheellinen tässä yhteydessä

en: Warning: These options are not supported anymore and have no effect:
fi: Varoitus: Näitä vaihtoehtoja ei enää tueta, eikä niillä ole vaikutusta:

en: Writing temporary file for [%s]
fi: Kirjoitetaan väliaikaista tiedostoa kohteelle [%s]

en: [%s] does not exist!
fi: [%s] ei ole olemassa!

en: [%s] has unexpected content!
fi: [%s] sisältää odottamatonta sisältöä!

en: [%s] has wrong group [%u], expected [%u]!
fi: [%s] on väärä ryhmä [%u], odotettiin [%u]!

en: [%s] has wrong mode [%.4o], expected [%.4o]!
fi: [%s] on väärä tila [%.4o], odotettiin [%.4o]!

en: [%s] has wrong owner [%u], expected [%u]!
fi: [%s] on väärä omistaja [%u], odotettiin [%u]!

en: [%s] has wrong type [%.7o], expected [%.7o]!
fi: [%s] on väärää tyyppiä [%.7o], odotettiin [%.7o]!

en: [%s] is not a directory!
fi: [%s] ei ole hakemisto!

en: [%s] is not a regular file!
fi: [%s] ei ole tavallinen tiedosto!

en: [%s] is not a symbolic link!
fi: [%s] ei ole symbolinen linkki!

en: [%s] was not created by authselect!
fi: [%s] ei luotu authselectillä!

en: [OPTIONS...]
fi: [VALITSIN...]

en: account locking in case of too many consecutive authentication failures
fi: tilin lukitseminen liian monien peräkkäisten epäonnistuneiden todennusten tapauksessa

en: action to be taken on smart card removal
fi: suoritettavat toimet älykortin poistamiseksi

en: authconfig can only be run as root
fi: authconfig voidaan suorittaa vain rootinä

en: authentication with fingerprint readers by default
fi: todennus sormenjälkitunnistimilla oletuksena

en: authentication with smart card by default
fi: todennus älykortilla oletuksena

en: automatic per-user ecryptfs
fi: automaattinen käyttäjäkohtainen ecryptfs

en: caching of user credentials in SSSD by default
fi: käyttäjän tunnistetietojen välimuistiin tallentaminen SSSD:lle oletuksena

en: check of access.conf during account authorization
fi: tarkista access.conf tilin valtuutuksen aikana

en: creation of home directories for users on their first login
fi: kotihakemistojen luominen käyttäjille heidän ensimmäisen sisäänkirjautumisen yhteydessä

en: default Kerberos KDC
fi: Kerberos KDC oletuksena

en: default Kerberos admin server
fi: oletuksena Kerberos-hallintapalvelin

en: default Kerberos realm
fi: Kerberoksen oletusalue

en: default LDAP base DN
fi: oletusarvoinen LDAP-perustoimialueen nimi

en: default LDAP server hostname or URI
fi: oletusarvoinen LDAP-palvelimen isäntänimi tai URI

en: default NIS domain
fi: oletusarvoinen NIS-toimialue

en: default NIS server
fi: oletusarvoinen NIS-palvelin

en: disable
fi: poista käytöstä

en: do not start/stop services
fi: älä käynnistä/lopeta palveluita

en: enable
fi: ota käyttöön

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
fi: Liity winbind-toimialueeseen tai ads alueeseen nyt tämän järjestelmänvalvojan roolissa

en: maximum number of consecutive characters of same class in a password
fi: saman luokan peräkkäisten merkkien enimmäismäärä salasanassa

en: maximum number of same consecutive characters in a password
fi: enimmäismäärä samoja peräkkäisiä merkkejä salasanassa

en: minimum length of a password
fi: salasanan vähimmäispituus

en: minimum number of character classes in a password
fi: salasanan merkkiluokkien vähimmäismäärä

en: not set
fi: ei asetettu

en: require at least one digit in a password
fi: vaati vähintään yhden luvun salasanassa

en: require at least one lowercase character in a password
fi: vaatii vähintään yhden pienen merkin salasanassa

en: require at least one other character in a password
fi: vaati vähintään yhden muun merkin salasanassa

en: require at least one uppercase character in a password
fi: vaatii vähintään yhden ison merkin salasanassa

en: require smart card for authentication by default
fi: oletuksena vaatii älykortin todentamista varten

en: the same as --updateall
fi: sama kuin '--updateall'

en: update all configuration files
fi: päivittää kaikki asetustiedostot

en: use of DNS to find Kerberos KDCs
fi: DNS:n käyttö Kerberos KDC:iden löytämiseen

en: use of DNS to find Kerberos realms
fi: DNS:n käyttö Kerberos-alueiden löytämiseen

en: use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
fi: RFC-2307bis-skeeman käyttö LDAP-käyttäjätietojen hauissa

en: use of TLS for identity lookups with LDAP (RFC-2830)
fi: TLS:n käyttö identiteettihakuihin LDAP:n avulla (RFC-2830)

en: use of TLS with LDAP (RFC-2830)
fi: TLS:n käyttö LDAP:n kanssa (RFC-2830)

en: winbind for authentication by default
fi: winbind todennusta varten oletuksena

en: winbind for user information by default
fi: winbind käyttäjätiedoille oletuksena

en: workgroup authentication servers are in
fi: työryhmän todennuspalvelimet ovat
