flatpak master - en to da translation catalogue (1130 entries)

en: 
     Build applications
da: 
     Byg programmer

en: 
     Find applications and runtimes
da: 
     Find programmer og runtimes

en: 
     Manage dynamic permissions
da: 
     Håndter dynamiske tilladelser

en: 
     Manage file access
da: 
     Håndter filadgang

en: 
     Manage remote repositories
da: 
     Håndter eksterne depoter

en: 
     Manage running applications
da: 
     Håndter kørende programmer

en: 
    These runtimes in installation '%s' are pinned and won't be removed; see flatpak-pin(1):
da: 
    Disse runtimes i installationen '%s' er fastgjorte og fjernes ikke; se flatpak-pin(1):

en:  - Enumerate running sandboxes
da:  - Oplist kørende sandkasser

en:  - List installed apps and/or runtimes
da:  - Vis installerede programmer og/eller runtimes

en:  - List remote repositories
da:  - Vis de eksterne depoter

en:  - Show history
da:  - Vis historik

en:  Commit:
da:  Indsendelse:

en:  Date:
da:  Dato:

en:  Manage installed applications and runtimes
da:  Håndter installerede programmer og runtimes

en:  REMOTE REF - Show information about an application or runtime in a remote
da:  EKSTERNE REFERENCE - Vis information om et program eller runtime i en ekstern

en:  Subject:
da:  Emne:

en:  [REMOTE or URI] - Show available runtimes and applications
da:  [EKSTERNE eller URI] - Vis tilgængelige runtimes og programmer

en:  application base
da:  programbase

en:  debug symbols
da:  fejlretningssymboler

en:  development platform
da:  udviklingsplatform

en:  docs
da:  dokumentationer

en:  sourcecode
da:  kildekode

en:  translations
da:  oversættelser

en: %s (commit %s) not installed
da: %s (indsendelsen %s) er ikke installeret

en: %s Failed to %s %s: %s
da: %s Kunne ikke %s %s: %s

en: %s already installed
da: %s er allerede installeret

en: %s branch %s already installed
da: %s grenen %s er allerede installeret

en: %s branch %s is not installed
da: %s grenen %s er ikke installeret

en: %s commit %s already installed
da: %s indsendelsen %s er allerede installeret

en: %s commit %s not installed
da: %s indsendelsen %s er ikke installeret

en: %s is already installed
da: %s er allerede installeret

en: %s is already installed from remote %s
da: %s er allerede installeret fra eksternen %s

en: %s is end-of-life, ignoring for appstream
da: %s er end-of-life, ignorerer for appstream

en: %s is neither a pid nor an application or instance ID
da: %s er hverken et pid, et program eller instans-id

en: %s is not application or runtime
da: %s er ikke et program eller runtime

en: %s is not available
da: %s er ikke tilgængelig

en: %s is not running
da: %s kører ikke

en: %s needs a later flatpak version
da: %s har brug for en nyere flatpak-version

en: %s needs a later flatpak version (%s)
da: %s har brug for en nyere flatpak-version (%s)

en: %s not installed
da: %s er ikke installeret

en: %s permissions:
da: Tilladelser for %s:

en: %s, deleting object
da: %s, sletter objekt

en: %s/%s/%s not installed
da: %s/%s/%s er ikke installeret

en: %s: no change
da: %s: ingen ændring

en: %zd summary branches
da: %zd opsummeringsgrene

en: '%s' does not look like a language code
da: '%s' ser ikke ud til at være en sprogkode

en: '%s' does not look like a language/locale code
da: '%s' ser ikke ud til at være en sprog-/lokalitetskode

en: '%s' is not a flatpak command
da: '%s' er ikke en flatpak-kommando

en: '%s' is not a flatpak command. Did you mean '%s%s'?
da: '%s' er ikke en flatpak-kommando. Mente du '%s%s'?

en: '%s' is not a valid application name: %s
da: '%s' er ikke et gyldigt programnavn: %s

en: '%s' is not a valid branch name: %s
da: '%s' er ikke et gyldigt grennavn: %s

en: '%s' is not a valid build type name, use app, runtime or extension
da: '%s' er ikke et gyldigt navn for byggetype, brug program, runtime eller udvidelse

en: '%s' is not a valid filename
da: '%s' er ikke et gyldigt filnavn

en: '%s' is not a valid name: %s
da: '%s' er ikke et gyldigt navn: %s

en: '%s' is not a valid repository
da: '%s' er ikke et gyldigt depot

en: '%s' is not a valid repository:
da: '%s' er ikke et gyldigt depot:

en: (internal error, please report)
da: (intern fejl — rapportér det venligst)

en: - Repair a flatpak installation
da: - Reparer en flatpak-installation

en: --add-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
da: --add-policy-argumenter skal være i formatet UNDERSYSTEM.NØGLE=VÆRDI

en: --add-policy values can't start with "!"
da: --add-policy-værdier må ikke begynde med "!"

en: --filesystem=/ is not available, use --filesystem=host for a similar result
da: --filesystem=/ er ikke tilgængelig, brug --filesystem=vært for et lignende resultat

en: --remove-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
da: --remove-policy-argumenter skal være i formatet UNDERSYSTEM.NØGLE=VÆRDI

en: --remove-policy values can't start with "!"
da: --remove-policy må ikke begynde med "!"

en: A full-paragraph description for this remote
da: En beskrivelse på et helt afsnit til eksternen

en: A full-paragraph description for this repository
da: En beskrivelse på et helt afsnit til depotet

en: A nice name to use for this remote
da: Et godt navn som skal bruges til eksternen

en: A nice name to use for this repository
da: Et godt navn som skal bruges til depotet

en: A one-line comment for this remote
da: En kommentar på én linje til eksternen

en: A one-line comment for this repository
da: En kommentar på én linje til depotet

en: APP
da: PROGRAM

en: APP BRANCH - Make branch of application current
da: PROGRAM GREN - Gør gren af program til den nuværende

en: APP [ARGUMENT…] - Run an app
da: PROGRAM [ARGUMENT …] - Kør et program

en: APP must be specified
da: PROGRAM skal angives

en: APPID
da: PROGRAMID

en: APP_ID - Reset permissions for an app
da: PROGRAMID - Nulstil tilladelser for et program

en: APP_ID - Show permissions for an app
da: PROGRAMID - Vis tilladelser for et program

en: ARCH
da: ARKITEKTUR

en: Aborted by user
da: Afbrudt af bruger

en: Aborted due to failure (%s)
da: Afbrudt pga. fejl (%s)

en: Active
da: Aktivt

en: Active commit
da: Aktive indsendelse

en: Active commit:
da: Aktive indsendelse:

en: Add GPG key from FILE (- for stdin)
da: Tilføj GPG-nøgle fra FIL (- for stdin)

en: Add a new remote repository (by URL)
da: Tilføj et nyt eksternt depot (med URL)

en: Add a tag
da: Tilføj et mærkat

en: Add bind mount
da: Tilføj bindingsmontering

en: Add extension point info
da: Tilføj information om udvidelsespunkt

en: Add generic policy option
da: Tilføj tilvalg for generisk politik

en: Add permissions for this app
da: Tilføj tilladelser til programmet

en: All of the above
da: Allesammen

en: Allow app to own name on the session bus
da: Giv program tilladelse til eget navn på sessionsbussen

en: Allow app to own name on the system bus
da: Giv program tilladelse til eget navn på systembussen

en: Allow app to talk to name on the session bus
da: Giv program tilladelse til at snakke med navn på sessionsbussen

en: Allow app to talk to name on the system bus
da: Giv program tilladelse til at snakke med navn på systembussen

en: Allow feature
da: Tillad funktionalitet

en: Allow partial commits in the created repo
da: Tillad delvise indsendelser i det oprettede depot

en: Ambiguous column: %s
da: Flertydig kolonne: %s

en: Ambiguous suffix: '%s'.
da: Flertydigt suffiks: '%s'.

en: App
da: Program

en: App %s branch %s is not installed
da: Programmet %s grenen %s er ikke installeret

en: App %s not installed
da: Programmet %s er ikke installeret

en: App %s, branch %s is already installed
da: Programmet %s, grenen %s er allerede installeret

en: Append :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull] to change ellipsization
da: Tilføj :s[tart], :m[iddle], :e[nd] eller :f[ull] for at skifte brug af ellipse

en: Application
da: Program

en: Application ID
da: Program-id

en: Application update not allowed
da: Programopdatering ikke tilladt

en: Applications using this runtime:
da: Programmer som bruger denne runtime:

en: Arch
da: Arkitektur

en: Arch can't be empty
da: Arkitektur må ikke være tom

en: Arch can't contain %c
da: Arkitektur må ikke indeholde %c

en: Arch to bundle for
da: Arkitektur som bundet er til

en: Arch to copy
da: Arkitektur som skal kopieres

en: Arch to install for
da: Arkitektur som skal installeres for

en: Arch to make current for
da: Arkitektur som skal gøres til den nuværende for

en: Arch to search for
da: Arkitektur som skal søges efter

en: Arch to show
da: Arkitektur som skal vises

en: Arch to uninstall
da: Arkitektur som skal afinstalleres

en: Arch to update for
da: Arkitektur som skal opdateres til

en: Arch to use
da: Arkitektur som skal bruges

en: Arch:
da: Arkitektur:

en: Architecture to export for (must be host compatible)
da: Arkitektur som skal eksporteres (skal være kompatibel med værten)

en: As requested, %s was only pulled, but not installed
da: Som anmodet, blev %s kun pulled, men ikke installeret

en: Associate DATA with the entry
da: Tilknyt DATA med punktet

en: Assume LOCATION is a .flatpak single-file bundle
da: Antag at PLACERING er et enkeltfils .flatpak-bundt

en: Assume LOCATION is a .flatpakref application description
da: Antag at PLACERING er en .flatpakref-programbeskrivelse

en: At least one REF must be specified
da: Der skal angives mindst én REFERENCE

en: Authentication is required to configure software installation
da: Der kræves godkendelse for at konfigurere softwareinstallation

en: Authentication is required to configure software repositories
da: Der kræves godkendelse for at konfigurere softwaredepoter

en: Authentication is required to install software
da: Der kræves godkendelse for at installere software

en: Authentication is required to install software from $(path)
da: Der kræves godkendelse for at installere software fra $(path)

en: Authentication is required to install software which is restricted by your parental controls policy
da: Der kræves godkendelse for at installere software som er begrænset af din politik for forælderstyringer

en: Authentication is required to modify a system repository
da: Der kræves godkendelse for at ændre et systemdepot

en: Authentication is required to uninstall $(ref)
da: Der kræves godkendelse for at afinstallere $(ref)

en: Authentication is required to uninstall software
da: Der kræves godkendelse for at afinstallere software

en: Authentication is required to update information about software
da: Der kræves godkendelse for at opdatere information om software

en: Authentication is required to update metadata
da: Der kræves godkendelse for at opdatere metadata

en: Authentication is required to update remote info
da: Der kræves godkendelse for at opdatere information for eksterne

en: Authentication is required to update software
da: Der kræves godkendelse for at opdatere software

en: Authentication required for remote '%s'
da: Der kræves godkendelse til eksternen '%s'

en: Authenticator install: %s
da: Godkenderinstallation: %s

en: Authenticator name: %s
da: Godkendernavn: %s

en: Authenticator option
da: Tilvalg for godkender

en: Authenticator options
da: Tilvalg for godkender

en: Authorization failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Authorization failed: %s
da: Godkendelse mislykkedes: %s

en: Autoinstall authenticator
da: Automatisk installation af godkender

en: Autoinstall authenticator for this repository
da: Automatisk installation af godkender til depotet

en: Automatically answer yes for all questions
da: Svar automatisk ja til alle spørgsmål

en: Available columns:
da: Tilgængelige kolonner:

en: BODY
da: KROP

en: BRANCH
da: GREN

en: BRANCH must be specified
da: GREN skal angives

en: Background
da: Baggrunden

en: Bad remote name: %s
da: Dårligt navn for eksterne: %s

en: Branch
da: Gren

en: Branch can't be empty
da: Grenen må ikke være tom

en: Branch can't contain %c
da: Grenen må ikke indeholde %c

en: Branch can't start with %c
da: Grenen må ikke begynde med %c

en: Branch to use
da: Gren som skal bruges

en: Branch:
da: Gren:

en: Build directory %s already finalized
da: Byggemappen %s er allerede færdiggjort

en: Build directory %s already initialized
da: Byggemappen %s er allerede initieret

en: Build directory %s not initialized
da: Byggemappen %s er ikke initieret

en: Build directory %s not initialized, use flatpak build-init
da: Byggemappen %s er ikke initieret, brug flatpak build-init

en: Builtin Commands:
da: Indbyggede kommandoer:

en: Bundle filename must be specified
da: Bundt-filnavn skal angives

en: COLLECTION-ID
da: SAMLINGS-ID

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: COMMENT
da: KOMMENTAR

en: COMMIT
da: INDSEND

en: Cache version: %d
da: Mellemlagerets version: %d

en: Can only use one of --list, --get, --set or --unset
da: Kan kun bruge én af --list, --get, --set eller --unset

en: Can't change remote during bundle install
da: Kan ikke skifte eksterne under installation af bundt

en: Can't chdir
da: Kan ikke chdir

en: Can't chroot
da: Kan ikke chroot

en: Can't commit from partial source commit
da: Kan ikke indsende fra delvis kildeindsendelse

en: Can't create deploy directory
da: Kan ikke oprette udsendelsesmappe

en: Can't enter %s namespace: %s
da: Kan ikke gå ind i %s-navnerum: %s

en: Can't find ref %s%s%s%s%s
da: Kan ikke finde referencen %s%s%s%s%s

en: Can't load dependent file %s:
da: Kan ikke indlæse afhængig fil %s:

en: Can't load file %s: %s
da: Kan ikke indlæse filen %s: %s

en: Can't load object %s: %s
da: Kan ikke indlæse objektet %s: %s

en: Can't load uri %s: %s
da: Kan ikke indlæse uri'en %s: %s

en: Can't open %s namespace: %s
da: Kan ikke åbne %s-navnerum: %s

en: Can't open generated ld.so.cache
da: Kan ikke åbne genererede ld.so.cache

en: Can't pull from untrusted non-gpg verified remote
da: Kan ikke pull fra ubetroet eksterne som ikke er gpg-verificeret

en: Can't read cwd
da: Kan ikke læse den nuværende mappe

en: Can't read root
da: Kan ikke læse roden

en: Can't remove %s, it is needed for: %s
da: Kan ikke fjerne %s, da den behøves af: %s

en: Can't remove remote '%s' with installed ref %s (at least)
da: Kan ikke fjerne eksternen '%s' med installerede reference %s (som det mindste)

en: Can't remove remote '%s' with installed refs
da: Kan ikke fjerne eksternen '%s' med installerede referencer

en: Can't switch gid
da: Kan ikke skifte gid

en: Can't switch uid
da: Kan ikke skifte uid

en: Can't uninstall %s which is needed by %s
da: Kan ikke afinstallere %s som behøves af %s

en: Can't update to a specific commit without root permissions
da: Kan ikke opdatere en bestemt indsendelse uden root-tilladelser

en: Change
da: Ændring

en: Change the runtime used for the app
da: Skift runtimen som bruges af programmet

en: Change the sdk used for the app
da: Skift sdk'et som bruges af programmet

en: Changes complete.
da: Ændringerne blev gennemført.

en: Check bundle signatures with GPG key from FILE (- for stdin)
da: Tjek bundt-underskrifter med GPG-nøgle fra FIL (- for stdin)

en: Checking remotes...
da: Tjekker eksterne ...

en: Child-PID
da: Barne-PID

en: Collection ID
da: Samlings-id

en: Collection ID requires GPG key to be provided
da: Samlings-id'et kræver levering af GPG-nøgle

en: Collection ID: %s
da: Samlings-id: %s

en: Collection ‘%s’ of bundle doesn’t match collection ‘%s’ of remote
da: Samlingen ‘%s’ af bundt matcher ikke samlingen ‘%s’ af ekstern

en: Collection:
da: Samling:

en: Command to run
da: Kommando som skal køres

en: Command to set
da: Kommando som skal indstilles

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment: %s
da: Kommentar: %s

en: Commit
da: Indsendelse

en: Commit for ‘%s’ has no ref binding
da: Indsendelse til ‘%s’ har ikke nogen referencebinding

en: Commit for ‘%s’ is not in expected bound refs: %s
da: Indsendelse til ‘%s’ er ikke indenfor ventede afgrænsningsreferencer: %s

en: Commit has no requested ref ‘%s’ in ref binding metadata
da: Indsendelse har ikke nogen anmodet reference ‘%s’ i metadata for referencebinding

en: Commit metadata for %s not matching expected metadata
da: Indsendelsesmetadata for %s matcher ikke ventede metadata

en: Commit runtime (/usr), not /app
da: Indsend-runtime (/usr), ikke /app

en: Commit to deploy
da: Indsendelse som skal udsendes

en: Commit to show info for
da: Indsendelse som skal vises information for

en: Commit:
da: Indsendelse:

en: Commit: %s
da: Indsend: %s

en: Configure
da: Konfigurer

en: Configure Remote
da: Konfigurer ekstern

en: Configure flatpak
da: Konfigurer flatpak

en: Configured collection ID ‘%s’ not in binding metadata
da: Konfigurerede samlings-id ‘%s’ ikke i metadata for binding

en: Configured collection ID ‘%s’ not in summary file
da: Konfigurerede samlings-id ‘%s’ ikke i opsummeringsfil

en: Content Bytes Written:
da: Indhold skrevet i bytes:

en: Content Total: %u
da: Indhold i alt: %u

en: Content Written: %u
da: Indhold skrevet: %u

en: Could not find installation %s
da: Kunne ikke finde installationen %s

en: Could not parse '%s'
da: Kunne ikke fortolke '%s'

en: Could not unmount revokefs-fuse filesystem at %s:
da: Kunne ikke afmontere filsystemet revokefs-fuse på %s:

en: Could not update extra metadata for %s
da: Kunne ikke opdatere ekstra-metadata for %s

en: Couldn't find appstream2 data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
da: Kunne ikke finde appstream2-data for eksternen ‘%s’ arkitekturen ‘%s’: %s

en: Couldn't find latest checksum for ref %s in remote %s
da: Kunne ikke finde seneste checksum for referencen %s i eksternen %s

en: Couldn't find ref %s in remote %s
da: Kunne ikke finde referencen %s i eksternen %s

en: Create a bundle file from a ref in a local repository
da: Opret en bundt-fil fra en reference i et lokalt depot

en: Create a unique document reference
da: Opret en unik dokumentreference

en: Create new commit based on existing ref
da: Opret ny indsendelse baseret på eksisterende reference

en: D-Bus service file '%s' has wrong name
da: D-Bus-tjenestefilen '%s' har forkert navn

en: DBUS_NAME
da: DBUS_NAVN

en: DEPTH
da: DYBDE

en: DESCRIPTION
da: BESKRIVELSE

en: DEST
da: DESTINATION

en: DEST=SRC
da: DESTINATION=KILDE

en: DEVICE
da: ENHED

en: DIR
da: MAPPE

en: DIRECTORY - Finalize a build directory
da: MAPPE - Færdiggør en byggemappe

en: DIRECTORY APPNAME SDK RUNTIME [BRANCH] - Initialize a directory for building
da: MAPPE PROGRAMNAVN SDK RUNTIME [GREN] - Initier en mappe til bygning

en: DIRECTORY [COMMAND [ARGUMENT…]] - Build in directory
da: MAPPE [KOMMANDO [ARGUMENT …]] - Byg i mappe

en: DIRECTORY must be specified
da: MAPPE skal angives

en: DST-REPO [DST-REF…] - Make a new commit from existing commits
da: DESTINATIONSDEPOT [DESTINATIONSREFERENCE …] - Foretag en ny indsendelse fra eksisterende indsendelser

en: DST-REPO must be specified
da: DESTINATIONSDEPOT skal angives

en: Date:
da: Dato:

en: Default branch to use for this remote
da: Standardgren som skal bruges til eksternen

en: Default branch to use for this repository
da: Standardgren som skal bruges til depotet

en: Default branch: %s
da: Standardgren: %s

en: Delete a configured remote
da: Slet en konfigureret ekstern

en: Delete app data
da: Slet programdata

en: Delete data for %s?
da: Slet data for %s?

en: Deleted %u objects, %s freed
da: Slettede %u objekter, %s frigivet

en: Deleting ref %s due to %d
da: Sletter referencen %s pga. %d

en: Deleting ref %s due to invalid objects
da: Sletter referencen %s pga. ugyldige objekter

en: Deleting ref %s due to missing objects
da: Sletter referencen %s pga. manglende objekter

en: Deny
da: Nægt

en: Deploy collection ID: %s
da: Udsend samlings-id: %s

en: Deployed ref %s branch does not match commit (%s)
da: Udsendt reference %s gren matcher ikke indsendelse (%s)

en: Deployed ref %s does not match commit (%s)
da: Udsendt reference %s matcher ikke indsendelse (%s)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Directory to run the command in
da: Mappe som kommandoen skal køres i

en: Disable GPG verification
da: Deaktivér GPG-verifikation

en: Disable local filter
da: Deaktivér lokalt filter

en: Disable the remote
da: Deaktivér eksternen

en: Display log
da: Vis log

en: Do nothing if the provided remote exists
da: Foretag intet hvis den leverede eksterne findes

en: Do you want to install it?
da: Vil du installere den?

en: Don't allow app to talk to name on the session bus
da: Giv ikke program tilladelse til at snakke med navn på sessionsbussen

en: Don't allow app to talk to name on the system bus
da: Giv ikke program tilladelse til at snakke med navn på systembussen

en: Don't allow feature
da: Tillad ikke funktionalitet

en: Don't autoinstall authenticator
da: Brug ikke automatisk installation af godkender

en: Don't autoinstall authenticator for this repository
da: Brug ikke automatisk installation af godkender til depotet

en: Don't automatically pin explicit installs
da: Fastgør ikke automatisk eksplicitte installationer

en: Don't create deltas matching refs
da: Opret ikke deltaer som matcher referencer

en: Don't deploy, only download to local cache
da: Udsend ikke, download kun til lokalt mellemlager

en: Don't expose device to app
da: Eksponer ikke enhed til program

en: Don't expose filesystem to app
da: Eksponer ikke filsystem til program

en: Don't expose socket to app
da: Eksponer ikke sokkel til program

en: Don't follow the redirect set in the summary file
da: Følg ikke den omdirigering som er indstillet i opsummeringsfilen

en: Don't generate a summary index
da: Generer ikke et opsummeringsindeks

en: Don't inherit permissions from runtime
da: Nedarv ikke tilladelser fra runtime

en: Don't install related refs
da: Installer ikke relaterede referencer

en: Don't make any changes
da: Foretag ikke nogen ændringer

en: Don't process exports
da: Behandl ikke eksporter

en: Don't proxy accessibility bus calls
da: Brug ikke proxy til buskald for tilgængelighed

en: Don't proxy session bus calls
da: Brug ikke proxy til buskald for session

en: Don't pull, only install from local cache
da: Pull ikke, installer kun fra lokalt mellemlager

en: Don't pull, only update from local cache
da: Pull ikke, opdater kun fra lokalt mellemlager

en: Don't require a running session (no cgroups creation)
da: Kræv ikke en kørende session (ingen cgroups-oprettelse)

en: Don't require the file to exist already
da: Kræv ikke at filen allerede findes

en: Don't start portals
da: Start ikke portaler

en: Don't uninstall related refs
da: Afinstaller ikke relaterede referencer

en: Don't update related refs
da: Opdater ikke relaterede referencer

en: Don't update the appstream branch
da: Opdater ikke appstream-grenen

en: Don't update the summary
da: Opdater ikke opsummeringen

en: Don't use static deltas
da: Brug ikke statiske deltaer

en: Don't verify/install runtime dependencies
da: Verificer/installer ikke runtime-afhængigheder

en: Download size
da: Downloadstørrelse

en: Downloading extra data: %s/%s
da: Downloader ekstra-data: %s/%s

en: Downloading files: %d/%d %s
da: Downloader filer: %d/%d %s

en: Downloading metadata: %u/(estimating) %s
da: Downloader metadata: %u/(estimeret) %s

en: Downloading: %s/%s
da: Downloader: %s/%s

en: EXTENSION
da: UDVIDELSE

en: EXTENSION_TAG
da: UDVIDELSESMÆRKAT

en: Either --src-repo or --src-ref must be specified
da: Enten --src-repo eller --src-ref skal angives

en: Empty glob
da: Tom glob

en: Empty name for extra data uri %s
da: Tomt navn for ekstra-data-uri'en %s

en: Empty string is not a number
da: Tom streng er ikke et tal

en: Enable GPG verification
da: Aktivér GPG-verifikation

en: Enable file forwarding
da: Aktivér videresendelse af fil

en: Enable the remote
da: Aktivér eksternen

en: Enter the namespace of a running application
da: Indtast navnerummet på et kørende program

en: Enumerate running applications
da: Oplist kørende programmer

en: Environment variable name must not contain '=': %s
da: Miljøvariabelnavn må ikke indeholde '=': %s

en: Erasing .removed
da: Sletter .removed

en: Error copying 128x128 icon for component %s: %s
da: Fejl ved kopiering af 128x128-ikon for komponenten %s: %s

en: Error copying 64x64 icon for component %s: %s
da: Fejl ved kopiering af 64x64-ikon for komponenten %s: %s

en: Error parsing system flatpakrepo file for %s: %s
da: Fejl ved fortolkning af systemets flatpakrepo-fil til %s: %s

en: Error reading mimetype xml file
da: Fejl ved læsning af mimetype-xml-fil

en: Error reinstalling %s: %s
da: Fejl ved geninstallation af %s: %s

en: Error searching local repository: %s
da: Fejl ved søgning i lokalt depot: %s

en: Error searching remote %s: %s
da: Fejl ved søgning efter eksternen %s: %s

en: Error signing commit: %d
da: Fejl ved underskrivning af indsendelse: %d

en: Error updating
da: Fejl ved opdatering

en: Error updating extra metadata for '%s': %s
da: Fejl ved opdatering af ekstra-metadata for '%s': %s

en: Error updating remote metadata for '%s': %s
da: Fejl ved opdatering af metadata af eksterne for '%s': %s

en: Error:
da: Fejl:

en: Excluded files to include
da: Ekskluderede filer som skal medtages

en: Export a build dir to a repository
da: Eksportér en byggemappe til et depot

en: Export application homedir directory to build
da: Eksportér programmets hjemmemappe-mappe til bygning

en: Export oci image instead of flatpak bundle
da: Eksportér oci-aftryk i stedet for flatpak-bundt

en: Export runtime instead of app
da: Eksportér runtime i stedet for program

en: Exporting %s
da: Eksporterer %s

en: Expose device to app
da: Eksponer enhed til program

en: Expose filesystem to app (:ro for read-only)
da: Eksponer filsystem til program (:ro for skrivebeskyttet)

en: Expose socket to app
da: Eksponer sokkel til program

en: Extension tag to use if building extension
da: Udvidelsesmærkat som skal bruges hvis der bygges udvidelse

en: Extension:
da: Udvidelse:

en: Extra arguments given
da: Ekstra-argumenter givet

en: Extra data %s missing in detached metadata
da: Ekstra-data %s mangler i løsrevet metadata

en: Extra data info
da: Information for ekstra-data

en: Extra data missing in detached metadata
da: Ekstra-data mangler i løsrevet metadata

en: Extra data not supported for non-gpg-verified local system installs
da: Ekstra-data understøttes ikke for lokale systeminstallationer som ikke er gpg-verificeret

en: Extra data sizes of zero not supported
da: Der understøttes ikke nulstørrelse for ekstra-data

en: FEATURE
da: FUNKTIONALITET

en: FIELD,…
da: FELT, …

en: FILE
da: FIL

en: FILE - Export a file to apps
da: FIL - Eksportér en fil til programmer

en: FILE - Get information about an exported file
da: FIL - Hent information om en eksporteret fil

en: FILE - Unexport a file to apps
da: FIL - Fjern eksport af en fil til programmer

en: FILE must be specified
da: FIL skal angives

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: FILESYSTEM
da: FILSYSTEM

en: FILESYSTEM[:ro]
da: FILSYSTEM[:ro]

en: Failed to %s %s:
da: Kunne ikke %s %s:

en: Failed to add match to journal: %s
da: Kunne ikke tilføje match til journal: %s

en: Failed to create symlink while migrating %s: %s
da: Kunne ikke oprette symlink under migrering af %s: %s

en: Failed to generate delta %s (%.10s):
da: Kunne ikke generere deltaen %s (%.10s):

en: Failed to generate delta %s (%.10s-%.10s):
da: Kunne ikke generere deltaen %s (%.10s-%.10s):

en: Failed to get journal data (%s): %s
da: Kunne ikke hente journaldata (%s): %s

en: Failed to get tokens for ref
da: Kunne ikke hente tokens for reference

en: Failed to get tokens for ref: %s
da: Kunne ikke hente tokens for reference: %s

en: Failed to load filter '%s'
da: Kunne ikke indlæse filteret '%s'

en: Failed to load local extra-data %s: %s
da: Kunne ikke indlæse lokal extra-data %s: %s

en: Failed to migrate from %s: %s
da: Kunne ikke migrere fra %s: %s

en: Failed to migrate old app data directory %s to new name %s: %s
da: Kunne ikke migrere den gamle programdatamappe %s til det nye navn %s: %s

en: Failed to open app info file
da: Kunne ikke åbne programinfo-fil

en: Failed to open bwrapinfo.json file: %s
da: Kunne ikke åbne bwrapinfo.json-filen: %s

en: Failed to open flatpak-info file: %s
da: Kunne ikke åbne flatpak-info-filen: %s

en: Failed to open journal: %s
da: Kunne ikke åbne journal: %s

en: Failed to open ‘%s’
da: Kunne ikke åbne ‘%s’

en: Failed to parse '%s' as GVariant:
da: Kunne ikke fortolke '%s' som GVariant:

en: Failed to parse filter '%s'
da: Kunne ikke fortolke filteret '%s'

en: Failed to parse the --since option
da: Kunne ikke fortolke --since-tilvalget

en: Failed to parse the --until option
da: Kunne ikke fortolke --until-tilvalget

en: Failed to read commit %s:
da: Kunne ikke læse indsendelsen %s:

en: Failed to read from exported file
da: Kunne ikke låse fra eksporteret fil

en: Failed to rebase %s to %s:
da: Kunne ikke rebase %s til %s:

en: Failed to rebase %s to %s: %s
da: Kunne ikke rebase %s til %s: %s

en: Failed to sync with dbus proxy
da: Kunne ikke synkronisere med dbus-proxy

en: Failed to write summary cache:
da: Kunne ikke skrive opsummeringsmellemlager:

en: Failed to write to instance id fd: %s
da: Kunne ikke skrive instans-id fd: %s

en: Filename or uri must be specified
da: Filnavn eller uri skal angives

en: Files to exclude
da: Filer som skal ekskluderes

en: Filesystem location "%s" contains ".."
da: Filsystemsplaceringen "%s" indeholder ".."

en: Finish a build dir for export
da: Færdiggør en byggemappe til eksport

en: Flatpak version to require
da: Flatpak-version som kræves

en: Flatpakrepo URL %s not file, HTTP or HTTPS
da: Flatpakrepo-URL'en %s er ikke file, HTTP eller HTTPS

en: Follow the redirect set in the summary file
da: Følg den omdirigering som er indstillet i opsummeringsfilen

en: Found installed ref ‘%s’ (%s). Is this correct?
da: Fandt installerede reference ‘%s’ (%s). Er det korrekt?

en: Found ref ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s).
    Use this ref?
da: Fandt referencen ‘%s’ i eksternen ‘%s’ (%s).
    Brug referencen?

en: Found similar ref(s) for ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s).
    Use this remote?
da: Fandt lignende reference(r) for ‘%s’ i eksternen ‘%s’ (%s).
    Brug eksternen?

en: Full description
da: Fuld beskrivelse

en: GPG Homedir to use when looking for keyrings
da: GPG-hjemmemappe som skal bruges til at lede efter nøgleringe

en: GPG Key ID to sign the OCI image with
da: GPG-nøgle-id til at underskrive OCI-aftrykket med

en: GPG Key ID to sign the commit with
da: GPG-nøgle-id til at underskrive indsendelsen med

en: GPG Key ID to sign the summary with
da: GPG-nøgle-id som opsummeringen skal underskrives med

en: GPG key hash: %s
da: Hash for GPG-nøgle: %s

en: GPG signatures found, but none are in trusted keyring
da: Fandt GPG-underskrifter, men ingen af dem i betroet nøglering

en: GPG verification is required if collections are enabled
da: Der kræves GPG-verifikation hvis samlingerne aktiveres

en: GPG verification must be enabled when a collection ID is set
da: GPG-verifikation skal være aktiveret når et samlings-id indstilles

en: GROUP=KEY[=VALUE]
da: GRUPPE=NØGLE[=VÆRDI]

en: Generate delta files
da: Generer deltafiler

en: Generating delta: %s (%.10s)
da: Genererer delta: %s (%.10s)

en: Generating delta: %s (%.10s-%.10s)
da: Genererer delta: %s (%.10s-%.10s)

en: Get configuration for KEY
da: Hent konfiguration for NØGLE

en: Give the app delete permissions
da: Giv programmet slettetilladelser

en: Give the app permissions to grant further permissions
da: Giv programmet tilladelser til at give yderligere tilladelser

en: Give the app read permissions
da: Giv programmet læsetilladelser

en: Give the app write permissions
da: Giv programmet skrivetilladelser

en: Glob can't match apps
da: Glob kan ikke matche programmer

en: Grant an application access to a specific file
da: Giv et program adgang til en bestemt fil

en: HOMEDIR
da: HJEMMEMAPPE

en: History length
da: Historiklængde

en: History:
da: Historik:

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Homepage: %s
da: Hjemmeside: %s

en: INSTANCE - Stop a running application
da: INSTANS - Stop et kørende program

en: INSTANCE COMMAND [ARGUMENT…] - Run a command inside a running sandbox
da: INSTANS KOMMANDO [ARGUMENT …] - Kør en kommando i en kørende sandkasse

en: INSTANCE and COMMAND must be specified
da: INSTANS og KOMMANDO skal angives

en: Icon
da: Ikon

en: Icon: %s
da: Ikon: %s

en: If --src-ref is specified, exactly one destination ref must be specified
da: Hvis --src-ref angives, så skal præcist én destinationsreference angives

en: If --src-repo is not specified, exactly one destination ref must be specified
da: Hvis --src-repo ikke angives, så skal præcist én destinationsreference angives

en: Image is not a manifest
da: Aftrykket er ikke et manifest

en: Import GPG key from FILE (- for stdin)
da: Importér GPG-nøgle fra FIL (- for stdin)

en: Import a bundle file
da: Importér en bundt-fil

en: Import new default GPG public key from FILE
da: Importér ny standard GPG offentlig nøgle fra FIL

en: Import oci image instead of flatpak bundle
da: Importér oci-aftryk i stedet for flatpak-bundt

en: Importing %s (%s)
da: Importerer %s (%s)

en: Include this base extension
da: Medtag denne grundudvidelse

en: Include this sdk extension in /usr
da: Medtag denne sdk-udvidelse i /usr

en: Indexed deltas: %s
da: Indekserede deltaer: %s

en: Indexed summaries: %s
da: Indekserede opsummeringer: %s

en: Info: %s is end-of-life, in favor of %s
da: Info: %s er end-of-life, til fordel for %s

en: Info: %s is end-of-life, with reason: %s
da: Info: %s er end-of-life, med årsagen: %s

en: Info: %s was skipped
da: Info: %s blev sprunget over

en: Info: %s//%s is end-of-life, in favor of %s
da: Info: %s//%s er end-of-life, til fordel for %s

en: Info: %s//%s is end-of-life, with reason:
da: Info: %s//%s er end-of-life, med årsagen:

en: Info: (pinned) %s//%s is end-of-life, in favor of %s
da: Info: (fastgjort) %s//%s er end-of-life, til fordel for %s

en: Info: (pinned) %s//%s is end-of-life, with reason:
da: Info (fastgjort): %s//%s er end-of-life, med årsagen:

en: Initialize /usr with a writable copy of the sdk
da: Initier /usr med en skrivbar kopi af sdk'et

en: Initialize a directory for building
da: Initier en mappe til bygning

en: Initialize apps from named app
da: Initier programmer fra navngivet program

en: Initialize seccomp failed
da: Initiering af seccomp mislykkedes

en: Initialize var from named runtime
da: Initier variabel fra navngivet runtime

en: Install an application or runtime
da: Installer et program eller runtime

en: Install bundle
da: Installer bundt

en: Install signed application
da: Installer underskrevet program

en: Install signed runtime
da: Installer underskrevet runtime

en: Installation complete.
da: Installationen blev gennemført.

en: Installed
da: Installeret

en: Installed ref ‘%s’ is extra-data, and cannot be distributed offline
da: Installerede reference ‘%s’ er extra-data og kan ikke distribueres offline

en: Installed size
da: Installeret størrelse

en: Installed:
da: Installeret:

en: Installing %d/%d…
da: Installerer %d/%d …

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Installing %s is not allowed by the policy set by your administrator
da: Installation af %s er ikke tilladt af politikken som er indstillet af din administrator

en: Installing…
da: Installerer …

en: Instance
da: Instans

en: Invalid %s namespace for pid %d
da: Ugyldigt %s-navnerum for pid'et %d

en: Invalid %s namespace for self
da: Ugyldigt %s-navnerum for self

en: Invalid %s: Missing group ‘%s’
da: Ugyldig %s: Mangler gruppen ‘%s’

en: Invalid %s: Missing key ‘%s’
da: Ugyldig %s: Mangler nøglen ‘%s’

en: Invalid --require-version argument: %s
da: Ugyldigt --require-version-argument: %s

en: Invalid .flatpakref: %s
da: Ugyldig .flatpakref: %s

en: Invalid .flatpakrepo: %s
da: Ugyldig .flatpakrepo: %s

en: Invalid Exec argument %s
da: Ugyldigt Exec-argument %s

en: Invalid OCI image config
da: Ugyldig konfiguration for OCI-aftryk

en: Invalid arch: %.*s: %s
da: Ugyldig arkitektur: %.*s: %s

en: Invalid arch: %s: %s
da: Ugyldig arkitektur: %s: %s

en: Invalid argument format of use  --end-of-life-rebase=OLDID=NEWID
da: Ugyldigt argumentformat brugt i --end-of-life-rebase=GAMLEID=NYEID

en: Invalid authentication request response
da: Ugyldigt svar fra godkendelsesanmodning

en: Invalid authenticator name %s
da: Ugyldigt godkendernavn %s

en: Invalid branch %s: %s
da: Ugyldig gren %s: %s

en: Invalid branch: %s: %s
da: Ugyldig gren: %s: %s

en: Invalid bundle, no ref in metadata
da: Ugyldig bundt, ingen reference i metadata

en: Invalid character '/' in remote name: %s
da: Ugyldigt tegn '/' i navn for eksterne: %s

en: Invalid checksum for extra data
da: Ugyldig checksum for ekstra-data

en: Invalid checksum for extra data %s
da: Ugyldig checksum for ekstra-data %s

en: Invalid checksum for extra data uri %s
da: Ugyldig checksum for ekstra-data-uri'en %s

en: Invalid checksum for indexed summary %s for remote '%s'
da: Ugyldig checksum for indekseret opsummering %s for eksternen '%s'

en: Invalid commit ref %s:
da: Ugyldig indsend-reference %s:

en: Invalid dbus name %s
da: Ugyldigt dbus-navn %s

en: Invalid delta file format
da: Ugyldigt deltafilformat

en: Invalid env format %s
da: Ugyldigt miljøformat %s

en: Invalid extension name %s
da: Ugyldigt udvidelsesnavn %s

en: Invalid file format, gpg key invalid
da: Ugyldigt filformat, gpg-nøglen er ugyldig

en: Invalid file format, no %s group
da: Ugyldigt filformat, ingen %s gruppe

en: Invalid file format, no %s specified
da: Ugyldigt filformat, ingen %s angivet

en: Invalid format for sha256 checksum: '%s'
da: Ugyldigt format for sha256-checksum: '%s'

en: Invalid glob character '%c'
da: Ugyldigt glob-tegn '%c'

en: Invalid gpg key
da: Ugyldig gpg-nøgle

en: Invalid id %s: %s
da: Ugyldigt id %s: %s

en: Invalid mimetype xml file
da: Ugyldig mimetype-xml-fil

en: Invalid name %.*s: %s
da: Ugyldigt navn %.*s: %s

en: Invalid name %s in --end-of-life-rebase
da: Ugyldigt navn %s i --end-of-life-rebase

en: Invalid name %s: %s
da: Ugyldigt navn %s: %s

en: Invalid realm in authentication request
da: Ugyldig realm i godkendelsesanmodning

en: Invalid remote name
da: Ugyldig navn for eksterne

en: Invalid require-flatpak argument %s
da: Ugyldigt require-flatpak-argument %s

en: Invalid suffix: '%s'.
da: Ugyldigt suffiks: '%s'.

en: Invalid token
da: Ugyldig token

en: Invalid uri type %s, only http/https supported
da: Ugyldig uri-type %s, der understøttes kun http/https

en: Invalid version %s, only 1 supported
da: Ugyldig version %s, understøtter kun 1

en: KEY-ID
da: NØGLE-ID

en: KEY=VALUE
da: NØGLE=VÆRDI

en: Keep ref in local repository
da: Bevar reference i lokalt depot

en: Kill processes when the parent process dies
da: Dræb processerne når forælderprocessen dør

en: LOCATION - Repository maintenance
da: PLACERING - Vedligeholdelse af depot

en: LOCATION - Update repository metadata
da: PLACERING - Opdater depot-metadata

en: LOCATION DIRECTORY [BRANCH] - Create a repository from a build directory
da: PLACERING MAPPE [GREN] - Opret et depot fra en byggemappe

en: LOCATION FILENAME - Import a file bundle into a local repository
da: PLACERING FILNAVN - Importér et filbundt ind i et lokalt depot

en: LOCATION FILENAME NAME [BRANCH] - Create a single file bundle from a local repository
da: PLACERING FILNAVN NAVN [GREN] - Opret et enkeltfils bundt fra et lokalt depot

en: LOCATION [ID [BRANCH]] - Sign an application or runtime
da: PLACERING [ID [GREN]] - Underskriv et program eller runtime

en: LOCATION and DIRECTORY must be specified
da: PLACERING og MAPPE skal angives

en: LOCATION and FILENAME must be specified
da: PLACERING og FILNAVN skal angives

en: LOCATION must be specified
da: PLACERING skal angives

en: LOCATION specifies a configuration file, not the repo location
da: PLACERING angiver en konfigurationsfil, ikke depotplaceringen

en: LOCATION, FILENAME and NAME must be specified
da: PLACERING, FILNAVN og NAVN skal angives

en: Latest commit
da: Seneste indsendelse

en: Latest commit:
da: Seneste indsendelse:

en: License:
da: Licens:

en: Limit information to subsets with this prefix
da: Begræns information til subsets med dette præfiks

en: Limit to this arch (* for all)
da: Begræns til denne arkitektur (* for alle)

en: List all applications using RUNTIME
da: Vis alle programmer med RUNTIME

en: List all configured remotes
da: Vis alle konfigurerede eksterne

en: List all refs (including locale/debug)
da: Vis alle referencer (inklusive lokale/fejlretning)

en: List configuration keys and values
da: Vis konfigurerede nøgler og værdier

en: List contents of a configured remote
da: Vis indholdet af en konfigureret ekstern

en: List exported files
da: Vis eksporterede filer

en: List installed applications
da: Vis installerede programmer

en: List installed apps and/or runtimes
da: Vis installerede programmer og/eller runtimes

en: List installed runtimes
da: Vis installerede runtimes

en: List permissions
da: Vis tilladelser

en: List the branches in the repository
da: Vis grenene i depotet

en: Log accessibility bus calls
da: Log buskald for tilgængelighed

en: Log session bus calls
da: Log buskald for session

en: Log system bus calls
da: Log buskald for system

en: Login required remote %s (realm %s)
da: Der kræves login til eksternen %s (realm %s)

en: Look for app with the specified name
da: Led efter program med det angivne navn

en: Look for runtime with the specified name
da: Led efter runtime med det angivne navn

en: Looking for matches…
da: Leder efter match …

en: Looking for updates…
da: Leder efter opdateringer …

en: MAJOR.MINOR.MICRO
da: STOR.LILLE.MIKRO

en: MOUNT-PATH [REF…] - Copy apps or runtimes onto removable media
da: MONTERINGSSTI [REFERENCE …] - Kopiér programmer eller runtimes til flytbart medie

en: MOUNT-PATH and REF must be specified
da: MONTERINGSSTI og REFERENCE skal angives

en: Make destination readonly
da: Gør destinationen skrivebeskyttet

en: Make processes visible in parent namespace
da: Gør processer synlige i forælderens navnerum

en: Make the document transient for the current session
da: Lad dokumentet overgå til den nuværende session

en: Mark build as end-of-life
da: Mærk bygning som end-of-life

en: Mark build as end-of-life, to be replaced with the given ID
da: Mærk bygning som end-of-life, så den erstattes med det angivne id

en: Mark refs matching the OLDID prefix as end-of-life, to be replaced with the given NEWID
da: Mærk referencer som matcher GAMLEID-præfikset som end-of-life, så den erstattes med det angivne NYEID

en: Mark the remote as don't enumerate
da: Mærk eksternen som oplist ikke

en: Mark the remote as don't use for deps
da: Mærk eksternen som brug ikke for afhængigheder

en: Mark the remote as enumerate
da: Mærk eksternen som oplist

en: Mark the remote as used for dependencies
da: Mærk eksternen som bruges af afhængigheder

en: Mask out updates and automatic installation
da: Maskér opdateringer og automatisk installation

en: Masked patterns:
da: Maskerede mønstre:

en: Max parallel jobs when creating deltas (default: NUMCPUs)
da: Maks. parallelle jobs når der oprettes deltaer (standard: ANTALCPU'er)

en: Metadata Total: %u
da: Metadata i alt: %u

en: Metadata Written: %u
da: Metadata skrevet: %u

en: Metadata in header and app are inconsistent
da: Metadata i header og program er uoverensstemmende

en: Missing '=' in bind mount option '%s'
da: Manglende '=' i bindingsmonteringstilvalget '%s'

en: Missing glob on line %d
da: Manglende glob på linje %d

en: Missing xa.data in summary for remote %s
da: Manglende xa.data i opsummering for eksternen %s

en: Modify properties of a configured remote
da: Rediger egenskaber for en konfigureret ekstern

en: More than one executable found
da: Fandt mere end en eksekverbar

en: Multiple branches available for %s, you must specify one of:
da: Flere grene tilgængelige for %s, du skal angive en af:

en: Multiple images in registry, specify a ref with --ref
da: Flere aftryk i registeret, angiv en reference med --ref

en: Multiple installations specified for a command that works on one installation
da: Flere installationer angivet til en kommando der virker på en installation

en: Must not specify REFs when using --all
da: REFERENCEr skal ikke angives når --all bruges

en: Must not specify REFs when using --unused
da: REFERENCEr skal ikke angives når --unused bruges

en: Must specify at least one REF, --unused, --all or --delete-data
da: Skal mindst angive én REFERENCE, --unused, --all eller --delete-data

en: Must specify one of --list, --get, --set or --unset
da: Skal angive én af --list, --get, --set eller --unset

en: Must specify the app to kill
da: Skal angive programmet for at dræbe

en: NAME
da: NAVN

en: NAME - Delete a remote repository
da: NAVN - Slet et eksternt depot

en: NAME - Modify a remote repository
da: NAVN - Rediger et eksternt depot

en: NAME LOCATION - Add a remote repository
da: NAVN PLACERING - Tilføj et eksternt depot

en: NAME [BRANCH] - Get info about an installed app or runtime
da: NAVN [GREN] - Hent information om et installeret program eller runtime

en: NAME must be specified
da: NAVN skal angives

en: NAME=VARIABLE[=VALUE]
da: NAVN=VARIABEL[=VÆRDI]

en: NUM-JOBS
da: ANTAL-JOBS

en: Name
da: Navn

en: Name can't be empty
da: Navnet må ikke være tomt

en: Name can't be longer than 255 characters
da: Navnet må ikke være længere end 255 tegn

en: Name can't contain %c
da: Navnet må ikke indeholde %c

en: Name can't end with a period
da: Navnet må ikke slutte med et punktum

en: Name can't start with %c
da: Navnet må ikke begynde med %c

en: Name can't start with a period
da: Navnet må ikke begynde med et punktum

en: Name of authenticator
da: Navn på godkender

en: Name of authenticator for this repository
da: Navn på godkender til depotet

en: Name segment can't start with %c
da: Navnesegmentet må ikke begynde med %c

en: Names must contain at least 2 periods
da: Navne skal indeholde mindst 2 punktummer

en: New %s permissions:
da: Nye tilladelser for %s:

en: No appstream commit to deploy
da: Ingen appstream-indsendelse som skal udsendes

en: No appstream data for %s: %s
da: Ingen appstream-data for %s: %s

en: No authenticator configured for remote `%s`
da: Ingen godkender konfigureret for eksternen `%s`

en: No authenticator installed for remote '%s'
da: Ingen godkender installeret for eksternen '%s'

en: No cached summary for remote '%s'
da: Ingen mellemlagret opsummering for eksternen '%s'

en: No command specified
da: Der er ikke angivet nogen kommando

en: No configuration for remote %s specified
da: Der er ikke angivet nogen konfiguration for eksternen %s

en: No current %s pattern matching %s
da: Ingen nuværende %s mønster matcher %s

en: No entry for %s in remote '%s' summary cache
da: Ingen post for %s i mellemlager til opsummering for eksternen '%s'

en: No entry for %s in remote '%s' summary flatpak cache
da: Ingen post for %s i mellemlager til opsummerings-flatpak for eksternen '%s'

en: No entry for %s in remote summary flatpak sparse cache
da: Ingen post for %s i mellemlager til opsummerings-flatpak-sparse for eksternen

en: No executable found
da: Fandt ingen eksekverbar

en: No extension point matching %s in %s
da: Intet udvidelsespunkt matcher %s i %s

en: No extra data sources
da: Ingen ekstra-data-kilder

en: No gpg key found with ID %s (homedir: %s)
da: Ingen gpg-nøgle fundet med id'et %s (hjemmemappe: %s)

en: No gpg key ids specified
da: Ingen gpg-nøgle-id'er angivet

en: No masked patterns
da: Ingen maskerede mønstre

en: No matches found
da: Fandt ingen match

en: No name specified in the metadata
da: Der er ikke angivet noget navn i metadataene

en: No oci summary cached for remote '%s'
da: Ingen oci-opsummering mellemlagret for eksternen '%s'

en: No overrides found for %s
da: Ingen tilsidesættelser fundet for %s

en: No pinned patterns
da: Ingen fastgjorte mønstre

en: No portal support found
da: Fandt ingen understøttelse af portal

en: No ref chosen to resolve matches for ‘%s’
da: Der er ikke valgt nogen reference til at løse match for ‘%s’

en: No ref specified for OCI image %s
da: Ingen reference angivet for OCI-aftrykket %s

en: No remote chosen to resolve matches for ‘%s’
da: Der er ikke valgt nogen eksterne til at løse match for ‘%s’

en: No remote chosen to resolve ‘%s’ which exists in multiple installations
da: Ingen eksterne valgt til at løse ‘%s’ som findes i flere installationer

en: No remote refs found similar to ‘%s’
da: Fandt ingen eksterne referencer som ligner ‘%s’

en: No slashes allowed in extra data name
da: Skråstreger er ikke tilladt i navn til ekstra-data

en: No such pid %s
da: Intet sådan pid %s

en: No such ref '%s' in remote %s
da: Ingen sådan reference '%s' i eksternen %s

en: No summary or Flatpak cache available for remote %s
da: Ingen opsummering eller Flatpak-mellemlager tilgængelig for eksternen %s

en: No systemd user session available, cgroups not available
da: Ingen systemd-brugersession tilgængelig, cgroups er ikke tilgængelig

en: No unreachable objects
da: Ingen objekter som ikke kan nås

en: No url specified
da: Ingen url angivet

en: Not a OCI remote
da: Ikke en OCI-eksterne

en: Not a oci remote, missing summary.xa.oci-repository
da: Ikke en oci-eksterne — manglende summary.xa.oci-repository

en: Not enough disk space to complete this operation
da: Der er ikke nok ledig diskplads til at gennemføre handlingen

en: Not enough memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Not exported
da: Ikke eksporteret

en: Not exporting %s, non-allowed export filename
da: Eksporterer ikke %s, eksportfilnavnet er ikke tilladt

en: Not exporting %s, wrong extension
da: Eksporterer ikke %s, forkert udvidelse

en: Note that the directories %s are not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
da: Bemærk at mapperne %s ikke er i søgestien som er indstillet af XDG_DATA_DIRS-miljøvariablen, så programmer som er installeret af Flatpak vises måske ikke på dit skrivebord før sessionen genstartes.

en: Note that the directory %s is not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
da: Bemærk at mappen %s ikke er i søgestien som er indstillet af XDG_DATA_DIRS-miljøvariablen, så programmer som er installeret af Flatpak vises måske ikke på dit skrivebord før sessionen genstartes.

en: Nothing matches %s
da: Intet matcher %s

en: Nothing matches %s in local repository for remote %s
da: Intet matcher %s i lokalt depot for eksternen %s

en: Nothing matches %s in remote %s
da: Intet matcher %s i eksternen %s

en: Nothing to do.
da: Intet at foretage.

en: Nothing unused to uninstall
da: Der er ikke noget ubrugt at afinstallere

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
da: Tallet “%s” er uden for afgrænsningerne [%s, %s]

en: OLDID=NEWID
da: GAMLEID=NYEID

en: OSTree commit to create a delta bundle from
da: OSTree-indsendelse til at oprette et delta-bundt fra

en: Object
da: Objekt

en: Object invalid: %s.%s
da: Objekt er ugyldigt: %s.%s

en: Object missing: %s.%s
da: Objekt mangler: %s.%s

en: Old Commit
da: Gammel indsendelse

en: One line subject
da: Emne på én linje

en: Only Bearer authentication supported
da: Kun Bearer-godkendelse understøttes

en: Only applications can be made current
da: Kun programmer kan gøres nuværende

en: Only include the system installation with --print-updated-env
da: Medtag kun systeminstallationen med --print-updated-env

en: Only install this subpath
da: Installer kun denne understi

en: Only last name segment can contain -
da: Kun det sidste navnesegment må indeholde -

en: Only list refs available as sideloads
da: Vist kun referencer som er tilgængelige som sideindlæsninger

en: Only realm in authentication request
da: Kun realm i godkendelsesanmodning

en: Only show changes after TIME
da: Vis kun ændringer efter TIDSPUNKT

en: Only show changes before TIME
da: Vis kun ændringer før TIDSPUNKT

en: Only traverse DEPTH parents for each commit (default: -1=infinite)
da: Gennemgå kun DYBDE forældre for hver indsendelse (standard: -1=uendeligt)

en: Only update this subpath
da: Opdater kun denne understi

en: Op
da: Ha

en: Open browser?
da: Åbn browser?

en: Options
da: Tilvalg

en: Origin
da: Oprindelse

en: Origin:
da: Oprindelse:

en: Override parental controls
da: Tilsidesæt forælderstyringer

en: Override permissions for an application
da: Tilsidesæt tilladelser for et program

en: Override the ref used for the imported bundle
da: Tilsidesæt referencen som bruges til det importerede bundt

en: Override the timestamp of the commit
da: Tilsidesæt tidsstemplet på indsendelsen

en: Override the timestamp of the commit (NOW for current time)
da: Tilsidesæt tidsstemplet på indsendelsen (NOW for at bruge det nuværende tidspunkt)

en: PATH
da: STI

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: PRIORITY
da: PRIORITET

en: Parent:
da: Forælder:

en: Password
da: Adgangskode

en: Path
da: Sti

en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations
da: Permanent udsendelse af samlings-id til klientens konfigurationer af eksterne

en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations, only for sideload support
da: Permanent udsendelse af samlings-id til klientens konfigurationer af eksterne, kun til understøttelse af sideindlæsning

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Persist home directory subpath
da: Vedvarende understi for hjemmemappe

en: Pin a runtime to prevent automatic removal
da: Fastgør en runtime for at forhindre automatisk fjernelse

en: Pinned patterns:
da: Fastgjorte mønstre:

en: Please review the exported files and the metadata
da: Gennemgå venligst de eksporterede filer og metadataene

en: Possible values are :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull]
da: Mulige værdier er :s[tart], :m[iddle], :e[nd] eller :f[ull]

en: Print active gl drivers and exit
da: Udskriv aktive gl-drivere og afslut

en: Print default arch and exit
da: Udskriv standardarkitektur og afslut

en: Print general information about the repository
da: Udskriv generel information om depotet

en: Print information about the repo subsets
da: Udskriv information om depotets subsets

en: Print metadata for a branch
da: Udskriv metadata for en gren

en: Print paths for system installations and exit
da: Udskriv stier for systeminstallationer og afslut

en: Print supported arches and exit
da: Udskriv understøttede arkitekturer og afslut

en: Print the updated environment needed to run flatpaks
da: Udskriv det opdaterede miljø som behøves for at køre flatpaks

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Priority
da: Prioritet

en: Problems loading data for %s: %s
da: Problemer ved indlæsning af data for %s: %s

en: Proceed with these changes to the %s?
da: Fortsæt med ændringerne til %s?

en: Proceed with these changes to the system installation?
da: Fortsæt med ændringerne til systeminstallationen?

en: Proceed with these changes to the user installation?
da: Fortsæt med ændringerne til brugerinstallationen?

en: Produce minimal output and don't ask questions
da: Producer minimalt output og stil ikke spørgsmål

en: Proxy accessibility bus calls (default except when sandboxed)
da: Brug proxy til buskald for tilgængelighed (standard undtagen i sandkasse)

en: Proxy session bus calls (default except when sandboxed)
da: Brug proxy til buskald for session (standard undtagen i sandkasse)

en: Prune but don't actually remove anything
da: Beskær, men fjern ikke noget

en: Prune unused objects
da: Beskær ubrugte objekter

en: Pruning objects
da: Beskærer objekter

en: Pruning repo failed: %s
da: Beskæring af depot mislykkedes: %s

en: Put applications or runtimes onto removable media
da: Læg programmer eller runtimes på flytbart medie

en: Query file access
da: Forespørg filadgang

en: R.-Branch
da: Runtime-gren

en: R.-Commit
da: R.-indsendelse

en: REASON
da: ÅRSAG

en: REF
da: REFERENCE

en: REMOTE and REF must be specified
da: EKSTERNE og REFERENCE skal angives

en: RUNTIME must be specified
da: RUNTIME skal angives

en: Re-initialize the sdk/var
da: Geninitier sdk'et/var'en

en: Read environment variables in env -0 format from FD
da: Læs miljøvariabler i formatet env -0 fra FD

en: Redirect URL: %s
da: Omdirigerings-URL: %s

en: Redirect this repo to a new URL
da: Omdiriger depotet til en ny URL

en: Ref
da: Reference

en: Ref %s not installed
da: Referencen %s er ikke installeret

en: Ref '%s' not found in registry
da: Referencen '%s' blev ikke fundet i registeret

en: Ref too long
da: Reference for lang

en: Ref ‘%s’ found in multiple installations: %s. You must specify one.
da: Referencen ‘%s’ blev fundet i flere installationer: %s. Du kan angive en.

en: Ref:
da: Reference:

en: Refs must all be in the same installation (found in %s and %s).
da: Referencer skal alle være i den samme installation (findes i %s og %s).

en: Refusing to operate on a user installation as root! This can lead to incorrect file ownership and permission errors.
da: Nægter er operere på en brugerinstallation som root! Det kan lede til fejl om ukorrekt filejerskab og -tilladelse.

en: Reinstall all refs
da: Geninstaller alle referencer

en: Reinstalling refs
da: Geninstallerer referencer

en: Reinstalling removed refs
da: Geninstallerer fjernede referencer

en: Remote
da: Ekstern

en: Remote "%s" not found
da: Eksternen "%s" blev ikke fundet

en: Remote "%s" not found
    Hint: Use flatpak remote-add to add a remote
da: Eksternen "%s" blev ikke fundet
    Tip: Brug flatpak remote-add for at tilføje en eksterne

en: Remote "%s" not found in the %s installation
da: Eksternen "%s" blev fundet i %s-installationen

en: Remote %s already exists
da: Eksternen %s findes allerede

en: Remote %s disabled, ignoring %s update
da: Eksternen %s er deaktiveret, ignorerer opdatering af %s

en: Remote %s for ref %s is disabled
da: Eksternen %s for referencen %s er deaktiveret

en: Remote %s for ref %s is missing
da: Eksternen %s for referencen %s mangler

en: Remote '%s' already exists
da: Eksternen '%s' findes allerede

en: Remote NAME must be specified
da: NAVN af eksterne skal angives

en: Remote OCI index has no registry uri
da: Eksternt OCI-indeks har ikke nogen register-uri

en: Remote bundles are not supported
da: Eksterne bundter understøttes ikke

en: Remote listing for %s not available; server has no summary file. Check the URL passed to remote-add was valid.
da: Visning af eksterne for %s er ikke tilgængelig; serveren har ikke nogen opsummeringsfil. Tjek at URL'en som blev givet til remote-add er gyldig.

en: Remote ‘%s’ does not have a collection ID set, which is required for P2P distribution of ‘%s’.
da: Eksternen ‘%s’ har ikke indstillet et samlings-id, som kræves til P2P-distribution af ‘%s’.

en: Remote ‘%s’ found in multiple installations:
da: Eksternen ‘%s’ blev fundet i flere installationer:

en: Remotes
da: Eksterne

en: Remotes found with refs similar to ‘%s’:
da: Fandt eksterne med referencer som ligner ‘%s’:

en: Remove existing overrides
da: Fjern eksisterende tilsidesættelser

en: Remove extension point info
da: Fjern information om udvidelsespunkt

en: Remove files even if running
da: Fjern filerne, selv under kørsel

en: Remove generic policy option
da: Fjern tilvalg for generisk politik

en: Remove item from permission store
da: Fjern punkt fra tilladelseslager

en: Remove matching masks
da: Fjern matchende masker

en: Remove matching pins
da: Fjern matchende fastgørelser

en: Remove old files even if running
da: Fjern gamle filer, selv under kørsel

en: Remove remote even if in use
da: Fjern eksternen, selv hvis den er i brug

en: Remove them?
da: Fjern dem?

en: Remove variable from environment
da: Fjern variabel fra miljø

en: Removing non-deployed ref %s…
da: Fjerner ikke-udsendt reference %s …

en: Repair flatpak installation
da: Reparer flatpak-installation

en: Replace it with %s?
da: Erstat den med %s?

en: Repo mode: %s
da: Depottilstand: %s

en: Requested extension %s is only partially installed
da: Anmodet udvidelse %s er kun installeret delvist

en: Requested extension %s not installed
da: Anmodet udvidelse %s er ikke installeret

en: Required runtime for %s (%s) found in remote %s
da: Krævede runtime for %s (%s) blev fundet i eksternen %s

en: Required runtime for %s (%s) found in remotes:
da: Krævede runtime til %s (%s) blev fundet i eksterne:

en: Reset all permissions
da: Nulstil alle tilladelser

en: Reset app permissions
da: Nulstil programtilladelser

en: Revoke access to a specific file
da: Tilbagekald adgang til en bestemt fil

en: Revoke delete permissions of the app
da: Tilbagekald programmets slettetilladelser

en: Revoke read permissions of the app
da: Tilbagekald programmets læsetilladelser

en: Revoke the permission to grant further permissions
da: Tilbagekald tilladelsen til at give yderligere tilladelser

en: Revoke write permissions of the app
da: Tilbagekald programmets skrivetilladelser

en: Run a build command inside the build dir
da: Kør en byggekommando i byggemappen

en: Run an application
da: Kør et program

en: Run completely sandboxed
da: Kør helt i sandkasse

en: Run specified commit
da: Kør angivne indsendelse

en: Running %s is not allowed by the policy set by your administrator
da: Kørsel af %s er ikke tilladt af politikken som er indstillet af din administrator

en: Runtime %s, branch %s is already installed
da: Runtimen %s, grenen %s er allerede installeret

en: Runtime to use
da: Runtime som skal bruges

en: Runtime version to use
da: Runtime-version som skal bruges

en: SHARE
da: DEL

en: SOCKET
da: SOKKEL

en: SRC-REF
da: KILDEREFERENCE

en: SRC-REPO
da: KILDEDEPOT

en: SUBDIR
da: UNDERMAPPE

en: SUBJECT
da: EMNE

en: SUBSYSTEM.KEY=VALUE
da: UNDERSYSTEM.NØGLE=VÆRDI

en: Search for remote apps/runtimes
da: Søg efter eksternt programmer/-runtimes

en: See '%s --help'
da: Se '%s --help'

en: Self update not supported, new version requires new permissions
da: Selvopdatering understøttes ikke – ny version kræver nye tilladelser

en: Set a new subset to use
da: Indstil et nyt subset som skal bruges

en: Set a new url
da: Indstil en ny url

en: Set configuration for KEY to VALUE
da: Indstil konfiguration for NØGLE til VÆRDI

en: Set environment variable
da: Indstil miljøvariabel

en: Set extension priority (only for extensions)
da: Indstil prioritet for udvidelse (kun til udvidelser)

en: Set generic metadata option
da: Indstil tilvalg for generisk metadata

en: Set path to local filter FILE
da: Indstil sti til lokal filterFIL

en: Set permissions
da: Indstil tilladelser

en: Set priority (default 1, higher is more prioritized)
da: Indstil prioritet (standard er 1, højere er mere prioriteret)

en: Set type of token needed to install this commit
da: Indstil typen af token som bruges for at installere indsendelsen

en: Share process ID namespace with parent
da: Del navnerum for proces-id med forælder

en: Share with host
da: Del med vært

en: Show OSTree debug information
da: Vis information om OSTree-fejlretning

en: Show all columns
da: Vis alle kolonner

en: Show app permissions
da: Vis programtilladelser

en: Show applications with permission
da: Vis programmer med tilladelse

en: Show arches and branches
da: Vis arkitekturer og grene

en: Show available columns
da: Vis tilgængelige kolonner

en: Show comment
da: Vis kommentar

en: Show commit
da: Vis indsendelse

en: Show commits for a branch
da: Vis indsendelser for en gren

en: Show debug information, -vv for more detail
da: Vis information om fejlretning, -vv for flere detaljer

en: Show description
da: Vis beskrivelse

en: Show disabled remotes
da: Vis deaktiverede eksterne

en: Show existing overrides
da: Vis eksisterende tilsidesættelser

en: Show extensions
da: Vis udvidelser

en: Show extra information
da: Vis ekstra-information

en: Show filter file
da: Vis filterfil

en: Show history
da: Vis historik

en: Show homepage
da: Vis hjemmeside

en: Show icon
da: Vis ikon

en: Show info for installed app or runtime
da: Vis information for installeret program eller runtime

en: Show information about a remote app or runtime
da: Vis information om et eksternt program eller -runtime

en: Show information about a repo
da: Vis information om et depot

en: Show information about a specific file
da: Vis information om en bestemt fil

en: Show location
da: Vis placering

en: Show metadata
da: Vis metadata

en: Show newest entries first
da: Vis seneste poster først

en: Show only apps
da: Vis kun programmer

en: Show only runtimes
da: Vis kun runtimes

en: Show only those where updates are available
da: Vis kun dem der findes opdateringer til

en: Show options
da: Vis tilvalg

en: Show origin
da: Vis oprindelse

en: Show parent
da: Vis forælder

en: Show permissions
da: Vis tilladelser

en: Show permissions for applications
da: Vis tilladelser for programmer

en: Show ref
da: Vis reference

en: Show remote details
da: Vis detaljer for eksternen

en: Show runtime
da: Vis runtime

en: Show sdk
da: Vis sdk

en: Show size
da: Vis størrelse

en: Show specific system-wide installations
da: Vis bestemte systembrede installationer

en: Show system-wide installations
da: Vis systembrede installationer

en: Show the Flatpak version
da: Vis Flatpak-versionen

en: Show the PID of the sandbox process
da: Vis PID'et for sandkasseprocessen

en: Show the PID of the wrapper process
da: Vis PID'et for den omgivende proces

en: Show the URL
da: Vis URL'en

en: Show the active commit
da: Vis den aktive indsendelse

en: Show the affected installation
da: Vis den berørte installation

en: Show the application ID
da: Vis program-id'et

en: Show the application branch
da: Vis programgrenen

en: Show the application commit
da: Vis programindsendelsen

en: Show the application/runtime ID
da: Vis program-/runtime-id'et

en: Show the architecture
da: Vis arkitekturen

en: Show the branch
da: Vis grenen

en: Show the collection ID
da: Vis samlings-id'et

en: Show the current commit
da: Vis den nuværende indsendelse

en: Show the description
da: Vis beskrivelsen

en: Show the document ID
da: Vis dokument-id'et

en: Show the document path
da: Vis dokumentstien

en: Show the download size
da: Vis downloadstørrelsen

en: Show the installation
da: Vis installationen

en: Show the installed size
da: Vis den installeret størrelse

en: Show the instance ID
da: Vis instans-id'et

en: Show the kind of change
da: Vis ændringens type

en: Show the latest commit
da: Vis den seneste indsendelse

en: Show the name
da: Vis navnet

en: Show the origin remote
da: Vis oprindelseseksternen

en: Show the previous commit
da: Vis den forrige indsendelse

en: Show the priority
da: Vis prioriteten

en: Show the ref
da: Vis referencen

en: Show the remote
da: Vis eksternen

en: Show the remote URL
da: Vis eksterne-URL

en: Show the remotes
da: Vis eksternerne

en: Show the runtime
da: Vis runtimen

en: Show the runtime ID
da: Vis runtime-id'et

en: Show the runtime branch
da: Vis runtime-grenen

en: Show the runtime commit
da: Vis runtimeindsendelsen

en: Show the subset
da: Vis subset'tet

en: Show the title
da: Vis titlen

en: Show the tool that was used
da: Vis værktøjet som blev brugt

en: Show the used runtime
da: Vis den brugte runtime

en: Show the user doing the change
da: Vis brugeren som foretager ændringen

en: Show the version
da: Vis versionen

en: Show user installations
da: Vis brugerinstallationer

en: Show when the change happened
da: Vis hvornår ændringen skete

en: Show whether the app is active
da: Vis om programmet er aktivt

en: Show whether the app is background
da: Vis om programmet er i baggrunden

en: Sign an application or runtime
da: Underskriv et program eller runtime

en: Similar installed refs found for ‘%s’:
da: Lignende installerede referencer fundet for ‘%s’:

en: Similar refs found for ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s):
da: Lignende referencer fundet for ‘%s’ i eksternen ‘%s’ (%s):

en: Skipping %s due to previous error
da: Springer over %s pga. tidligere fejl

en: Skipping deletion of mirror ref (%s, %s)…
da: Springer over sletning af spejlreference (%s, %s) …

en: Skipping non-deployed ref %s…
da: Springer over ikke-udsendt reference %s …

en: Skipping: %s
da: Springer over: %s

en: Source repo dir
da: Mappe for kildedepot

en: Source repo ref
da: Reference for kildedepot

en: Specify default version to run
da: Angiv standardversion som skal køres

en: Specify the build type (app, runtime, extension)
da: Angiv byggetypen (program, runtime, udvidelse)

en: Specify version for --base
da: Angiv version for --base

en: Start build in this directory
da: Start bygning i denne mappe

en: Stop a running application
da: Stop et kørende program

en: Subdirectories:
da: Undermapper:

en: Subject:
da: Emne:

en: Subpaths:
da: Understier:

en: Subsummaries:
da: Underopsummeringer:

en: System (%s) installation
da: System (%s) -installation

en: TABLE ID APP_ID [PERMISSION...] - Set permissions
da: TABEL ID PROGRAMID [RETTIGHEDER ...] - Indstil tilladelser

en: TABLE ID [APP_ID] - Remove item from permission store
da: TABEL ID [PROGRAMID] - Fjern punkt fra tilladelseslager

en: TAG
da: MÆRKAT

en: TEXT - Search remote apps/runtimes for text
da: TEKST - Søg efter tekst i eksterne programmer/-runtimes

en: TEXT must be specified
da: TEKST skal angives

en: TIME
da: TIDSPUNKT

en: TIMESTAMP
da: TIDSSTEMPEL

en: TITLE
da: TITEL

en: Table
da: Tabel

en: The application %s depends on runtimes from:
      %s
    Configure this as new remote '%s'
da: Programmet %s afhænger af runtimes fra:
      %s
    Konfigurer det som ny eksterne '%s'

en: The application %s requires the runtime %s which is not installed
da: Programmet %s kræver runtimen %s som ikke er installeret

en: The application %s requires the runtime %s which was not found
da: Programmet %s kræver runtimen %s som ikke blev fundet

en: The application wants to update itself.
da: Programmet vil gerne opdatere sig selv.

en: The config key %s is not set
da: Konfigurationsnøglen %s er ikke indstillet

en: The following refs are installed from remote '%s':
da: Følgende referencer er installeret fra eksternen '%s':

en: The named subset to use for this remote
da: Det navngivet subset som skal bruges til eksternen

en: The remote '%s', referred to by '%s' at location %s contains additional applications.
    Should the remote be kept for future installations?
da: Eksternen '%s', som refereres til af '%s' på placeringen %s indeholder yderligere programmer.
    Skal eksternen beholdes til fremtidige installationer?

en: There were one or more errors
da: Der opstod en eller flere fejl

en: This version of %s is already installed
da: Versionen af %s er allerede installeret

en: Time
da: Tidspunkt

en: Title
da: Titel

en: Title: %s
da: Titel: %s

en: Too few arguments
da: For få argumenter

en: Too few elements in --extension argument %s, format should be NAME=VAR[=VALUE]
da: For få elementer i --extension-argumentet %s, formatet skal være NAVN=VARIABEL[=VÆRDI]

en: Too few elements in --extra-data argument %s
da: For få elementer i --extra-data-argumentet %s

en: Too few elements in --metadata argument %s, format should be GROUP=KEY[=VALUE]]
da: For få elementer i --metadata-argumentet %s, formatet skal være GRUPPE=NØGLE[=VÆRDI]]

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Too many arguments for --get
da: For mange argumenter til --get

en: Too many arguments for --list
da: For mange argumenter til --list

en: Too many arguments for --set
da: For mange argumenter til --set

en: Too many arguments for --unset
da: For mange argumenter til --unset

en: Too many segments in glob
da: For mange argumenter i glob

en: Tool
da: Værktøj

en: Total objects: %u
da: Samlet objekter: %u

en: Trailing text on line %d
da: Efterstillet tekst på linje %d

en: Transaction already executed
da: Transaktionen er allerede udført

en: URL for a website for this remote
da: URL til et websted til eksternen

en: URL for a website for this repository
da: URL til et websted til depotet

en: URL for an icon for this remote
da: URL til et ikon til eksternen

en: URL for an icon for this repository
da: URL til et ikon til depotet

en: Unable to allocate instance id
da: Kan ikke allokere instans-id

en: Unable to connect to system bus
da: Kan ikke oprette forbindelse til systembus

en: Unable to create directory %s
da: Kan ikke oprette mappen %s

en: Unable to create file %s
da: Kan ikke oprette filen %s

en: Unable to create sync pipe
da: Kan ikke oprette synkroniseringsledning

en: Unable to create temporary directory in %s
da: Kan ikke oprette midlertidig mappe i %s

en: Unable to find basename in %s, specify a name explicitly
da: Kan ikke finde grundnavn i %s, angiv venligst et navn eksplicit

en: Unable to load summary from remote %s: %s
da: Kan ikke indlæse opsummering fra eksternen %s: %s

en: Unable to lock %s
da: Kan ikke låse %s

en: Unable to lookup key ID %s: %d)
da: Kan ikke opslå nøgle-id'et %s: %d)

en: Unable to open directory %s
da: Kan ikke åbne mappen %s

en: Unable to start app
da: Kan ikke starte program

en: Unable to update %s: %s
da: Kan ikke opdatere %s: %s

en: Unable to update symbolic link %s/%s
da: Kan ikke opdatere symbolsk link %s/%s

en: Unexpected response status %d when requesting token: %s
da: Uventet svarstatus %d ved anmodning af token: %s

en: Unexpected word '%s' on line %d
da: Uventet ord '%s' på linje %d

en: Uninstall all
da: Afinstaller alle

en: Uninstall an installed application or runtime
da: Afinstaller et installeret program eller runtime

en: Uninstall app
da: Afinstaller program

en: Uninstall complete.
da: Afinstallationen blev gennemført.

en: Uninstall first if already installed
da: Afinstaller først hvis den allerede er installeret

en: Uninstall runtime
da: Afinstaller runtime

en: Uninstall unused
da: Afinstaller ubrugte

en: Uninstalling %d/%d…
da: Afinstallerer %d/%d …

en: Uninstalling %s
da: Afinstallerer %s

en: Uninstalling…
da: Afinstallerer …

en: Unknown column: %s
da: Ukendt kolonne: %s

en: Unknown configure key '%s'
da: Ukendt konfigurationsnøgle '%s'

en: Unknown device type %s, valid types are: %s
da: Ukendt enhedstype %s, gyldige typer er: %s

en: Unknown feature type %s, valid types are: %s
da: Ukendt funktionalitetstype %s, gyldige typer er: %s

en: Unknown filesystem location %s, valid locations are: host, host-os, host-etc, home, xdg-*[/…], ~/dir, /dir
da: Ukendt filsystemplacering %s, gyldige placeringer er: vært, vært-styresystem, vært-osv., xdg-*[/ …], ~/mappe, /mappe

en: Unknown policy type %s, valid types are: %s
da: Ukendt politiktype %s, gyldige typer er: %s

en: Unknown share type %s, valid types are: %s
da: Ukendt delingstype %s, gyldige typer er: %s

en: Unknown socket type %s, valid types are: %s
da: Ukendt sokkeltype %s, gyldige typer er: %s

en: Unset configuration for KEY
da: Fjern indstilling af konfiguration for NØGLE

en: Unshare with host
da: Stop deling med vært

en: Unsupported extra data uri %s
da: Uunderstøttet ekstra-data-uri %s

en: Unsupported summary version %d for remote %s
da: Uunderstøttet opsummeringsversion %d for eksternen %s

en: Update
da: Opdater

en: Update %s?
da: Opdater %s?

en: Update access can be changed any time from the privacy settings.
da: Opdateringsadgang kan ændres når som helst fra privatlivsindstillingerne.

en: Update an installed application or runtime
da: Opdater et installeret program eller runtime

en: Update appstream
da: Opdater appstream

en: Update appstream for remote
da: Opdater appstream for ekstern

en: Update ended unexpectedly
da: Opdatering sluttede uventet

en: Update extra metadata from the summary file
da: Opdater ekstra-metadata fra opsummeringsfilen

en: Update install if already installed
da: Opdateringsinstallation er allerede installeret

en: Update metadata
da: Opdater metadata

en: Update remote metadata
da: Opdater metadata for eksterne

en: Update signed application
da: Opdater underskrevet program

en: Update signed runtime
da: Opdater underskrevet runtime

en: Update system repository
da: Opdater systemdepot

en: Update the appstream branch
da: Opdater appstream-grenen

en: Update the summary file in a repository
da: Opdater opsummeringsfilen i et depot

en: Updates complete.
da: Opdateringerne blev gennemført.

en: Updating %d/%d…
da: Opdaterer %d/%d …

en: Updating %s
da: Opdaterer %s

en: Updating appstream branch
da: Opdaterer appstream-gren

en: Updating appstream data for remote %s
da: Opdaterer appstream-data for eksternen %s

en: Updating appstream data for user remote %s
da: Opdaterer appstream-data for brugereksternen %s

en: Updating extra metadata from remote summary for %s
da: Opdaterer ekstra-metadata fra opsummering af eksterne for %s

en: Updating summary
da: Opdaterer opsummering

en: Updating to rebased version
da: Opdaterer til rebased version

en: Updating…
da: Opdaterer …

en: Url for repo
da: Url til depot

en: Url for runtime flatpakrepo file
da: Url til flatpakrepo-fil for runtime

en: Use PATH instead of the app's /app
da: Brug STI i stedet for programmets /app

en: Use PATH instead of the runtime's /usr
da: Brug STI i stedet for runtimens /usr

en: Use PID as parent pid for sharing namespaces
da: Brug PID som forælderens pid til deling af navnerum

en: Use Platform runtime rather than Sdk
da: Brug platform-runtime i stedet for Sdk

en: Use alternative directory for the files
da: Brug alternativ mappe til filerne

en: Use alternative file for the metadata
da: Brug alternativ fil til metadataene

en: Use development runtime
da: Brug udvikling-runtime

en: Use local caches even if they are stale
da: Brug lokale mellemlagre selv hvis de er gamle

en: Use specified runtime commit
da: Brug angivne runtime-indsendelse

en: Use this local repo for sideloads
da: Brug dette lokale depot til sideindlæsninger

en: User
da: Bruger

en: User installation
da: Brugerinstallation

en: Using %s as command
da: Bruger %s som kommando

en: VAL
da: VÆR

en: VALUE
da: VÆRDI

en: VAR=VALUE
da: VARIABEL=VÆRDI

en: WARNING: Binary not found for Exec line in %s: %s
da: ADVARSEL: Binær ikke fundet for Exec-linje i %s: %s

en: WARNING: Can't find Exec key in %s: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke finde Exec-nøgle i %s: %s

en: WARNING: Error reading from desktop-file-validate: %s
da: ADVARSEL: Fejl ved læsning fra desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Error running desktop-file-validate: %s
da: ADVARSEL: Fejl ved kørsel af desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Failed to validate desktop file %s: %s
da: ADVARSEL: Kunne ikke validere skrivebordsfilen %s: %s

en: WARNING: Icon not matching app id in %s: %s
da: ADVARSEL: Ikon matcher ikke programid i %s: %s

en: WARNING: Icon referenced in desktop file but not exported: %s
da: ADVARSEL: Ikon refereres i skrivebordsfilen, men blev ikke eksporteret: %s

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning: %s is not installed
da: Advarsel: %s er ikke installeret

en: Warning: Commit %s has no flatpak metadata
da: Advarsel: Indsendelsen %s har ikke nogen flatpak-metadata

en: Warning: Commit has no flatpak metadata
da: Advarsel: Indsendelsen har ikke nogen flatpak-metadata

en: Warning: Could not update extra metadata for '%s': %s
da: Advarsel: Kunne ikke opdatere ekstra-metadata for '%s': %s

en: Warning: Couldn't find appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s; %s
da: Advarsel: Kunne ikke finde appstream-data for eksternen ‘%s’ arkitekturen ‘%s’: %s; %s

en: Warning: Couldn't update appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
da: Advarsel: Kunne ikke opdatere appstream-data for eksternen ‘%s’ arkitekturen ‘%s’: %s

en: Warning: Couldn't update repo metadata for remote ‘%s’: %s
da: Advarsel: Kunne ikke opdatere depot-metadata for eksternen ‘%s’: %s

en: Warning: Omitting ref ‘%s’ (runtime of ‘%s’) because it's extra-data.
da: Advarsel: Udelader referencen ‘%s’ (runtime af ‘%s’) da den er extra-data.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because it is not installed.
da: Advarsel: Udelader den relateret reference ‘%s’ da den ikke er installeret.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because it's extra-data.
da: Advarsel: Udelader relaterede reference ‘%s’ da den er extra-data.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because its remote ‘%s’ does not have a collection ID set.
da: Advarsel: Udelader den relateret reference ‘%s’ da dens eksterne ‘%s’ ikke har indstillet et samlings-id.

en: Warning: Problem looking for related refs: %s
da: Advarsel: Problem ved søgning efter relaterede referencer: %s

en: Warning: Ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
da: Advarsel: Referencen ‘%s’ er delvist installeret. Brug --allow-partial for at undertrykke meddelelsen.

en: Warning: Related ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
da: Advarsel: Relateret reference ‘%s’ er delvist installeret. Brug --allow-partial for at undertrykke meddelelsen.

en: Warning: Treating remote fetch error as non-fatal since %s is already installed: %s
da: Advarsel: Behandler fejl ved fetch af eksterne som ikke-fatale eftersom %s allerede er installeret: %s

en: What information to show
da: Den information der skal vises

en: Where to look for custom sdk dir (defaults to 'usr')
da: Hvor der skal ledes efter tilpasset sdk-mappe (standard er 'usr')

en: Where to store sdk (defaults to 'usr')
da: Hvor sdk skal gemmes (standard er 'usr')

en: Which do you want to install (0 to abort)?
da: Hvad vil du installere (0 for at afbryde)?

en: Which do you want to use (0 to abort)?
da: Hvad vil du bruge (0 for at afbryde)?

en: While creating extradir:
da: Ved oprettelse af ekstra-mappe:

en: While deploying appstream for %s:
da: Ved udsendelse af appstream for %s:

en: While downloading %s:
da: Ved download af %s:

en: While getting detached metadata:
da: Ved hentning af løsrevet metadata:

en: While opening repository %s:
da: Ved åbning af depotet %s:

en: While pulling %s from remote %s:
da: Ved pulling af %s fra eksternen %s:

en: While removing appstream for %s:
da: Ved fjernelse af appstream for %s:

en: While trying to apply extra data:
da: Ved forsøg på anvendelse af ekstra-data:

en: While trying to checkout %s into %s:
da: Ved forsøg på checkout af %s i %s:

en: While trying to checkout metadata subpath:
da: Ved forsøg på checkout af metadata-understi:

en: While trying to checkout subpath ‘%s’:
da: Ved forsøg på checkout af understien ‘%s’:

en: While trying to remove existing extra dir:
da: Ved forsøg på fjernelse af eksisterende ekstra-mappe:

en: While trying to resolve ref %s:
da: Ved forsøg på løsning af referencen %s:

en: While writing extra data file '%s':
da: Ved skrivning af ekstra-data-filen '%s':

en: With --commit, only one REF may be specified
da: Med --commit må der kun angives mindst én REFERENCE

en: Work on a non-default system-wide installation
da: Arbejd på en ikke-standard systembred installation

en: Work on the system-wide installation (default)
da: Arbejd på den systembrede installation (standard)

en: Work on the user installation
da: Arbejd på brugerinstallationen

en: Write the instance ID to the given file descriptor
da: Skriv instans-id'et til den angivne filbeskriver

en: Wrong layer checksum, expected %s, was %s
da: Forkert lag-checksum, ventede %s, var %s

en: Wrong number of arguments
da: Forkert antal argumenter

en: Wrong number of components in %s
da: Forkert antal komponenter i %s

en: Wrong number of components in partial ref %s
da: Forkert antal komponenter i delvis reference %s

en: Wrong ref (%s) specified for OCI image %s, expected %s
da: Forkert reference (%s) angivet for OCI-aftrykket %s, ventede %s

en: Wrong size for extra data
da: Forkert størrelse for ekstra-data

en: Wrong size for extra data %s
da: Forkert størrelse for ekstra-data %s

en: Wrong size for extra-data %s
da: Forkert størrelse for extra-data %s

en: You must specify KEY
da: Du skal angive NØGLE

en: You must specify KEY and VALUE
da: Du skal angive NØGLE og VÆRDI

en: [%d/%d] Verifying %s…
da: [%d/%d] Verificerer %s …

en: [APPID] - List exported files
da: [PROGRAMID] - Vis eksporterede filer

en: [APP] - Override settings [for application]
da: [APP] - Tilsidesættelsesindstillinger [til program]

en: [KEY [VALUE]] - Manage configuration
da: [NØGLE [VÆRDI]] - Håndter konfiguration

en: [LOCATION/REMOTE] [REF…] - Install applications or runtimes
da: [PLACERING/EKSTERNE] [REFERENCE …] - Installer programmer eller runtimes

en: [PATTERN…] - disable automatic removal of runtimes matching patterns
da: [MØNSTER …] - deaktivér automatisk fjernelse af runtimes der matcher mønstre

en: [PATTERN…] - disable updates and automatic installation matching patterns
da: [MØNSTER …] - deaktivér opdateringer og automatisk installation af matchende mønstre

en: [REF…] - Uninstall an application
da: [REFERENCE …] - Afinstaller et program

en: [REF…] - Update applications or runtimes
da: [REFERENCE …] - Opdater programmer eller runtimes

en: [TABLE] [ID] - List permissions
da: [TABEL] [ID] - Vis tilladelser

en: apply_extra script failed, exit status %d
da: apply_extra-script mislykkedes, afslutningsstatus %d

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces)
da: indgang understøttes ikke (behøver brugernavnerum uden tilladelser)

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces, or sudo -E)
da: indgang understøttes ikke (behøver brugernavnerum uden tilladelser, eller sudo -E)

en: error:
da: fejl:

en: false
da: falsk

en: install
da: installer

en: install bundle
da: installer bundt

en: ldconfig failed, exit status %d
da: ldconfig mislykkedes, afslutningsstatus %d

en: metadata invalid, not application or runtime
da: metadata er ugyldig, ikke program eller runtime

en: on line %d
da: på linje %d

en: partial
da: delvist

en: ref not present in origin
da: reference findes ikke i oprindelse

en: runtime/%s/%s/%s not installed
da: runtime/%s/%s/%s er ikke installeret

en: true
da: sand

en: uninstall
da: afinstaller

en: unknown
da: ukendt

en: unmaintained
da: vedligeholdes ikke

en: update
da: opdater

en: ‘%s’ is not a valid collection ID: %s
da: ‘%s’ er ikke et gyldigt samlings-id: %s

en: “%s” is not an unsigned number
da: “%s” er ikke et tal uden fortegn
